Ekonomi GSS’de Yeni Dönem

GSS’de Yeni Dönem

Son Güncelleme:

Genel Sağlık Sigortası işleyiş sistemi 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile değişiyor. Sistemin işlemeye başlaması ile birlikte takip etmeyen ve gelir testine girmediği için tavan tutardan borcu biriken vatandaşların yaşadığı mağduriyet de böylelikle sona erecek. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre GSS hakkın yapılan bu yeni düzenleme pek çok kişinin borcunun silinmesini ve rahat bir nefes almasını sağlayacak.

GSS Primleri 53,32 Liraya Düşmüştü

Geçtiğimiz günlerde yapılan yeni bir düzenleme ile GSS primleri 53,32 liraya düşürülmüştü. Vatandaşlar tarafından memnuniyet ile karşılanan bu uygulama sonrasında borçların da silinecek olması de memnuniyet ile karşılandı. Vatandaşların ödenmemiş aylık prim borcu 53,32 lira baz alınarak hesaplanacak ve bu tutar üzerinden borçlandırma yapılacak.

Yapılandırma Başlıyor

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre GSS borcu olan vatandaşlar hem yapılandırma yapabilecek hem de borçlarını 12 taksitte ödeme imkanına sahip olacaklar. Gelir testine girmediği için tavan tutardan borcu olan GSS mağdurları ise bu borçlardan kolaylıkla kurtulabilecek.

Başvurular Başlıyor

Yapılan bu düzenleme ile GSS tescili yapılmış ancak hiç gelir testine yaptırmayanlar 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren 12 aylık zaman dilimi içerisinde primlerini yapılan gelir testine göre tescil tarihinden itibaren tahakkuk ettirebilecek. Düzenleme ile prim borçlarına daha önceki dönemlerden kalmış olan gecikme cezası ve gecikme zammı tahsilatından vazgeçilecek.

Faizler İptal

Borçlarda yapılandırma yapılmasının yanı sıra vatandaşlar için en önemli olan konulardan biri de faizlerin iptal edilmiş olması. Yapılan yeni hesaplama ile borç tutarları azalana vatandaşlar borçlarını 12 ay içerisinde ödeyebilecek ve borç 12 ay içerisinde peşin ya da taksitli ödenirse bu süreç içerisinde işleyen faiz için ödeme talep edilmeyecek.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,422BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,626TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,536TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler