Gündem Memur Emeklisine Müjde! O Ödemeler Başlıyor!

Memur Emeklisine Müjde! O Ödemeler Başlıyor!

Son Güncelleme:

Ek ikramiye ödemeleri için 408 bin memur emeklisi adına gerekli hazırlıklar başladı. Ödemelerin başlatılması planlanıyor. 

Daha önceki dönemlerde bazı memur emeklilerin kamuda vermiş oldukları hizmet bedellerinin 30 yıldan fazla olduğu tespit edilmiş ancak emekli olurken hesaplanan emekli ikramiyelerine göre bu sürecin 30 yıl üzerinden hesaplanmış olduğu belirlenmişti. Daha sonraki yıllarda yapılan düzenlemelerde 30 yılın üzerinde çalışan memurlara haklarının verilmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Anayasa mahkemesine yapılan başvuruların ardından daha önceki dönemde 30 yılın üzerinde ikramiye hesaplaması yapılmayan memur emeklilerine de ödeme yapılmasına karar verildi. 

Yapılan hesaplamaların ardından bu haktan yararlanacak olan toplam 408 bin memur emeklisinin olduğu belirlendi. Bu kişilere en az 100 lira olmak üzere 7 bin 500 liraya kadar ek ikramiye ödemesinin yapılmasına karar verildi. Her yıl için hesaplanacak olan ödemelerin yapılması için gerekli hesaplamalar yapılmış, düzenlemeler hayata geçirilmişti. Bahar aylarında yapılması planlanan ödemelerin tam olarak ne zaman yapılacağı konusunda net bir açıklama yapılmamıştı. Bu süreç içerisinde yakın zamanda ödemelerin yapılmasına başlanacağı açıklandı. 

Ödemelerin yapılması için 1 yıl süreyle başvuru imkanının şart koşulduğu açıklandı. 1 yıllık süreç içerisinde konu hakkında dilekçe vererek başvuruda bulunmayan kişilerin bu haklarının ellerinden alınacağı açıklanmıştı. Geriye dönük hak talebinde de bulunulamayacağı özellikle belirtildi. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte hemen ödeme yapan kişilerin Nisan ayının sonunda ödeme almaları beklenirken bu kişilere ödeme yapılacağı belirtildi. Sonrasında başvuru yapan kişilere ise başvurdukları tarihten 3 ay sonrasında ödemeler yapılacak.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,406BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,643TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,526TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler