Ana SayfaGündemMemur Emeklisine Müjde! O Ödemeler Başlıyor!

Memur Emeklisine Müjde! O Ödemeler Başlıyor!
M

-

Ek ikramiye ödemeleri için 408 bin memur emeklisi adına gerekli hazırlıklar başladı. Ödemelerin başlatılması planlanıyor. 

Daha önceki dönemlerde bazı memur emeklilerin kamuda vermiş oldukları hizmet bedellerinin 30 yıldan fazla olduğu tespit edilmiş ancak emekli olurken hesaplanan emekli ikramiyelerine göre bu sürecin 30 yıl üzerinden hesaplanmış olduğu belirlenmişti. Daha sonraki yıllarda yapılan düzenlemelerde 30 yılın üzerinde çalışan memurlara haklarının verilmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Anayasa mahkemesine yapılan başvuruların ardından daha önceki dönemde 30 yılın üzerinde ikramiye hesaplaması yapılmayan memur emeklilerine de ödeme yapılmasına karar verildi. 

Yapılan hesaplamaların ardından bu haktan yararlanacak olan toplam 408 bin memur emeklisinin olduğu belirlendi. Bu kişilere en az 100 lira olmak üzere 7 bin 500 liraya kadar ek ikramiye ödemesinin yapılmasına karar verildi. Her yıl için hesaplanacak olan ödemelerin yapılması için gerekli hesaplamalar yapılmış, düzenlemeler hayata geçirilmişti. Bahar aylarında yapılması planlanan ödemelerin tam olarak ne zaman yapılacağı konusunda net bir açıklama yapılmamıştı. Bu süreç içerisinde yakın zamanda ödemelerin yapılmasına başlanacağı açıklandı. 

Ödemelerin yapılması için 1 yıl süreyle başvuru imkanının şart koşulduğu açıklandı. 1 yıllık süreç içerisinde konu hakkında dilekçe vererek başvuruda bulunmayan kişilerin bu haklarının ellerinden alınacağı açıklanmıştı. Geriye dönük hak talebinde de bulunulamayacağı özellikle belirtildi. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte hemen ödeme yapan kişilerin Nisan ayının sonunda ödeme almaları beklenirken bu kişilere ödeme yapılacağı belirtildi. Sonrasında başvuru yapan kişilere ise başvurdukları tarihten 3 ay sonrasında ödemeler yapılacak.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol