Ekonomi VW Emisyonda Sahtekarlık Yaptığını İtiraf Etti

VW Emisyonda Sahtekarlık Yaptığını İtiraf Etti

Son Güncelleme:

Volkswagen, Emisyon Suçlamalarını Kabul Etti

Son zamanlarda adı emisyon manipülasyonuyla anılan dünya devi otomobil markası Volkswagen, markaya yöneltilen tüm suçlamaları kabul etti.

Amerika’nın konuyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamındaki dava Federal Bölge Mahkemesinde görüldü. Detroit kentinde yapılan mahkemede Volkswagen’e emisyon ölçümlerinde sahtekarlık, adalete engel olma ve doğru olmayan bilgilerle satış yapma konularında suçlamalar yöneltildi. Mahkemede Volkswagen’i temsil eden avukat Manfred Doess tüm bu suçlamaları kabullendi.

Manfred Doess mahkemede Volkswagen adına konuştu. Söz konusu suçlamaların doğru olduğunu belirten avukat, suçların Amerika ve Almanya’da işlendiğini de söyledi. Avukat bölge mahkemesi hakimine “Volkswagen yöneltilen bütün suçları kabul etti. Suçlamaların hepsi doğrudur” şeklinde konuştu. Volkswagen yönetiminin suçları kabullenmesi 4 milyar 300 milyon dolar meblağlık anlaşmanın da maddeleri arasında bulunmaktaydı. Bu anlaşma 2017’nin ilk ayında imzalanmıştı.

Volkswagen bu anlaşma kapsamında söz konusu suçlardan dolayı mağdur olan kişilere, bazı kurumlara ve markanın satışını yapan bayilerine yaklaşık 25 milyar dolar ödemeyi de kabul etti. Bunun yanında şirket üç sene bağımsız kurumlarca gözetim altında tutulacak.

Volkswagen ile ilgili iddiaları ilk ortaya atan Amerika Çevre Koruma Ajansı olmuştu. Bu kapsamdaki iddialar arasında söz konusu markanın bazı araçlarının çevreyi normalden kırk kat daha fazla kirlettiği ifade edilmişti.

Bu iddialar sonrasında şirketin CEO’su da görevinden alınmıştı. Söz konusu sahtekarlıktan 11 milyon kadar dizel araç etkilendi. Amerika’yla şirket 4,3 milyar dolar tutarlı ceza anlaşması yaptı. Volkswagen bu anlaşma dahilinde ABD’ye 4,3 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,155BeğenenlerBeğen
7,201TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler