Ekonomi Kredi Musluğu Açıldı

Kredi Musluğu Açıldı

Son Güncelleme:

Son zamanlarda KOBİ’lerin canlılığını korumak ve kur dalgasından korumak için gerçekleştirilen çalışmaların en büyüklerinden olan ve esnafı heyecana sokan proje ile ilgili adımla atılıyor. Hükümetin küçük işletmeler için hayata geçirmeyi planladığı 250 milyar liralık devlet garantili kredinin önündeki engeller kaldırılıyor. Resmî Gazete’ de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı sonrasında Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan kefaletlerin bakiye tutarı 250 milyar lirayı aşmayacak şekilde düzenlenecek. Hazine’den Fon’a 25 milyar liralık para aktarımı gerçekleştirilecek. Kredi Garanti Fonu verdiği kefaletlerin karşılığından yararlanıcılardan her bir kefalet kullanımı bedeli olarak bir defaya mahsus olmak kaydı ile 0,03 oranında komisyon tahsil edebilecek. İşletme kredilerinde vade 6 ay, anapara ödemesiz dönemi ise en az 1 yıl olabilecek en fazla ise 5 yıl olacak.

İhracatçıya Büyük Kolaylık

Yeni düzenleme ile Eximbank ile birlikte diğer bankalar tarafından da ihracatçıya yüzde 100’e kadar kefalet sağlanabilecek. Bununla birlikte hazine istediği taktirde işletmenin hesabındaki para 5 milyon liranın altına düştüğü taktirde işletme hesabına hesap bakiyesi 50 milyon liraya kadar destek hesabı aracılığı ile aktarım gerçekleştirebilecek.

En Yüksek Vade 10 Yıl

Resmî Gazete’de yayımlanan karar sonrasında yatırım kredilerinde vade en az 6 ay, anapara ödemesiz dönem en fazla 3 yıl olarak belirlenirken en fazla ise 10 yıl kotası koyuldu. Sağlanan kefalet tutarındaki sınırı belirlemek için, KOBİ’lerde kredi tarihindeki anapara bakiyesi ve temerrüt faizi hariç olmak üzere faiz, kâr payının kira ödemelerinin toplamının yüzde 90’ını geçmeyecek şekilde olmasına karar verildi. KOBİ’ler için kefalet limiti 12 milyon TL, KOBİ tanımı dışında kalanlar için ise 200 milyon TL olarak Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,155BeğenenlerBeğen
7,201TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,495TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler