Ekonomi Ön Ödemeli Konutta Yeni Düzenleme

Ön Ödemeli Konutta Yeni Düzenleme

Son Güncelleme:

Ön Ödemeli Konut Satışları ile ilgili yeni düzenleme bugün itibari ile yürürlüğe girdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Ön Ödemeli Konut Satışları Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugün yayımlanan Resmî Gazete ile resmileşmiş oldu. Yapılan bu yeni düzenleme tüketicilere cayma hakkı tanıyor. Tüketicinin mağdur olmasını ortadan kaldıracak yeni yönetmelik ile tüketicinin daha önce devir veya teslim tarihine kadar sözleşmeden dönebilmesinde değişikliğe gidildi.

Yapılan yeni düzenleme ile sözleşme yükümlülüğü ve ön bilgilendirme kapsamında verilecek teminatın binanın tamamlama sigortası olması durumunda, Hazine Müsteşarlığı tarafından yürürlüğe konulan Bina Tamamlama Sigortası Genel Şartları gereğince tüketiciye ödenmesi zorunlu olan bina tamamlama sigortası hakkındaki önemli bilgiler içeren form, ön bilgilendirme için verilen forma ek olarak tüketiciye verilecek.

24 Ay İçinde Cayma Hakkı

Resmî Gazete’ de yayımlanması ile yürürlüğe giren yeni uygulama ile ön ödemeli konut satışında tüketiciler sözleşme tarihinden itibaren 24 aylık zaman dilimi içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden sözleşmeden cayma hakkını kullanabilecek. Bundan önceki süreçte bu vazgeçme süreci devir ya da teslim tarihi olarak uygulanıyordu.

Satıcı Tazminat Talep Edebilir

Tüketici sözleşmeden cayma hakkını kullandığı taktirde satıcı tüketiciden tazminat talebinde bulunabilecek. Satıcı konutun satışı ya da satış vaadi sözleşmesi sebebi ile oluşan vergi, harç ya da yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşmede bulunan tarih itibari ile ilk 3 ay için sözleşme bedelinin yüzde 2’si, 3 – 6 ay için sözleşme bedelinin yüzde 4’ü, 6 -12 ay için sözleşme bedelinin yüzde 6’sı ve 12 – 24 ay için de sözleşme bedelinin yüzde 8’i oranında tazminat talep edebilecek. Daha önceki uygulamada satıcı sadece yüzde 2 oranında tazminat talep edebiliyordu.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,422BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,626TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,536TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler