Ekonomi Palandöken: Ette KDV Oranı Düşmeli

Palandöken: Ette KDV Oranı Düşmeli

Son Güncelleme:

Piyasaların hareketlenmesi için farklı alanlarda yapılan teşviklerin gıda alanında da yapılması gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasynu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, KDV’de yapılacak indirimin piyasa hareketlerinde etkili olacağını, vatandaşların da bu konuda memnuniyetinin artacağını söyledi. Perakende et satışında KDV oranının yüzde 8 olduğunu ve bu oranın yüzde 1’e düşürülmesi gerektiğini savunan Palandöken, et fiyatlarındaki aşırı artışın bu şekilde önüne geçilebileceğini, daha önce bu konuda olumlu sonuçlar alınmış çalışmaların olduğunu aynı uygulamanın et fiyatları yanında süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında da olması gerektiğini söyledi.

Ekonomiye Katkı Sağlar

Toptan et satışlarında KDV oranının yüzde 1 olduğunu belirten Palandöken, bu konuda gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini, bu uygulamanın  ile hem vatandaşlar hem de esnaf için çok olumlu sonuçlar doğuracağını, yapılan bu KDV indiriminin kasapların et satış miktarında da artış oluşmasını sağlayacağını söyledi.

Yüzde 8 Yüksek

Perakende et satışında KDV oranının yüzde 8 olmasının yüksek bir rakam olduğunu ve bunun hem ekonomiye hem de tüketicinin tercihlerine olumsuz olarak yansıdığını belirten Palandöken, KDV’nin yüzde 1 olmasının en doğru karar olacağını savudu. Vatandaşın geliri ve satın alma gücünün göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Palandöken, KDV oranında düzenlemenin artık kaçınılmaz bir son olduğunu ve en kısa sürede çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

Perakende Satış Yüzde 40

Çocukların gelişimi için et, süt ve yumurtanın öneminin farkına varılması gerektiğini belirten Palandöken, yapılan indirimin bütçe kaynaklarını çok fazla etkilemeyeceğini eğer KDV oranı yüzde 1’e inerse et fiyatlarında 3 – 4 lira gibi bir düşüş yaşanacağını belirtti. Türkiye’de peraket et satış oranının yüzde 40 civarı olduğunu söyleyen Palandöken, yapılan çalışma ile bu alanda bir hareketlilik yaşanacağını hatırlattı.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,407BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler