Telefon Üretiminde Vergi Kaldırıldı

0

Son dönemlerde pek çok alanda gerçekleştirilen teşviklerin yanında telefon üretiminde yapılan yeni düzenleme ile de üreticileri sevindirecek haber geldi. Telefon üreticilerini teşvik etmek için oldukça önemli sonuçlar doğuracak olan uygulama ile üreticilerin  Ar – GE çalışmalarını gerçekleştirmeleri ve Ar – Ge Merkezi Belgesi’ne sahip olmaları durumunda nihai kullanım şartı ile telefon parça ve aksamları için Gümrük vergisi kaldırıldı. Uygulama sonrasında kendisini geliştirme yönünde önemli çalışmalar yapan firmalar bu vergi indiriminden faydalanabilicekler.

Yürürlüğe Girdi

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren ve Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan ithalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar’a göre Ar – GE Merkezi Belgesi’ne sahip olan ve Ar – GE çalışmaları yapan üreticiler nihai kullanım şartı ile telefon aksam ve parçaları için Gümrük vergisi ödemeyecekler.

Alınan karara göre eğer alınan eşyalara Avrupa Birliği Ortak Gümrük Tarifesi kapsamından daha yüksek orandanda Gümrük vergisi uygulanıyorsa Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ithal edilecek ve işlem gören ürünün Avrupa Birliği’ne ihraç edildiği taktirde , telafi edici verginin hesaplanması için Avrupa Birliği Ortak Gümrük Tarifesi’nde bulunan Gümrük Vergisi oranları uygulanacak.

Şartlar Yerine Getirilmeli

Yetkilier tarafından yapılan açıklamaya göre ürünlerde Gümrük Vergisi kaldırılması için gerekli olan Ar – Ge Merkezi ve Ar- GE çalışmalarının yerine getirilmesi şartı var. Bu şartlar yerine getirilirse nihai kullanım şartı ile Gümrük Vergisi ödenmeyecek.

Mevzuat Değişikliği Yapıldı

İthalatçıların mağduruiyetini ortadan kaldırmak iisteyen yetkililer Gümrük Vergisi artışı öncesinde sipariş edilen ve yüklemesi yapılan eşyalar için Gümrük Vergisi artış oranı ile karşılaşan kişilerin mağduriyetini ortadan kaldırmak için fazla vergi ödeyenlere İade imkanı sağlayan mevzuat değişikliğine gidildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın