Ana SayfaEkonomiOtomotiv Sektörü Şubatta 138 Bin Araç Üretti

Otomotiv Sektörü Şubatta 138 Bin Araç Üretti
O

-

Otomotiv Üretimi Yüzde 15’lik Artış Kaydetti

Otomotiv sektörüne ilişkin değerlendirme yapan Otomotiv Sanayii Derneği, sektörün toplam üretiminin yüzde 15’lik oranda arttığını açıkladı. 2016 Şubatına göre otomobil üretim miktarı ise yüzde 34’lük oranda yükseldi.

2017 yılının Şubat ayında otomotiv sektörünün toplam üretimdeki adet sayısı 138 bini buldu. Otomobil üretimi ise aynı dönemde toplam 97 bin adetlik seviyede hayata geçti. Sektör üretim miktarını arttırırken, ihracatını da arttırdı. İhracat adet baz alındığında artış yüzde 18 oldu. Otomobil ihracatındaki durum ise yüzde 36’ya kadar yükseldi. 2017 Şubatında toplam ihracat 82 bin adetle rekora koştu. Otomotiv Sanayii Derneği tarafından paylaşılan bu rapor, sektörel gelişmeleri yansıttı.

Otomotiv Sanayii Derneği açıklamasında Şubattaki pazar payı bilgilerini de paylaştı. Buna göre sektör söz konusu dönemde pazarda yüzde 11’lik bir daralma yaşadı. 48 bin adet düzeyinde hayata geçen toplam pazar payının, otomobile ait olan miktarı 34 bin adette kaldı. Otomobil pazarındaki küçülmenin yüzde 15 oranında olduğu kaydedildi.

Dernek tarafından hazırlanan raporda 2017 yılı ocak ve şubat dönemlerinde üretim miktarı yüzde 13’lük artışa ev sahipliği yaptı. Yine aynı dönemde hafif ticari araç üretimi yüzde 16’lık azalış yaşadı. Ağır ticari araç üretimi ise Ocak ve Şubat ayında yüzde elliye yakın oranda arttı. Bu artışın ise baz kaynaklı olduğu ifade edildi.

2017 Ocak ve Şubat ayları döneminde, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 31’lik artışın kaydedildiği görüldü. Aynı dönemler söz konusu iken otomobil ihracatının yüzde 60 oranında yükseldiği gözlemlendi. Ocak ve Şubattaki toplam ihracat 216 bin adet oldu. Aynı dönemdeki otomobil ihracat miktarı 158 bin adetle dönemi kapattı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,354TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol