Ana SayfaEkonomiGastronomi Turizm Gelirini Uçurabilir

Gastronomi Turizm Gelirini Uçurabilir
G

-

Geçtiğimiz yıl ülke genelinde ekonomik ve sosyal anlamda zorlu bir sürecin yaşandığını ancak buna rağmen önemli bir turizm geliri yaşandğını belirten Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, 2000 yılından beri sistemik olarak turizmden elde edilen gelirin arttığını ancak son 1 – 2 yıl da ülkeler arası gerilimlerin de etkisi ile düşüş yaşandığını, turizm gelirinin gastronomi ile daha da artabileceğini ve ciddi gelirlerin elde edilebileceğini söyledi. Türkiye’de yeme içme noktalarının sayısının her geçen gün arttığını şuan için 120 bin civarı bir mekan ile ev dışı tüketim ile ekonomiye 20 milyar dolar katkı sağlandığını belirten Demirer, ülkeye gelen turistler vesilesi ile bu rakamın daha da yükseğe çıkabileceğini söyledi.

Turizm Geliri Gastronomi İle Artar

Ülke genelinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında turizmde ciddi hedefler koyulduğunu ifade eden Demirer, 2023 yılı için belirlenen turizm hedeflerine göre 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir hedeflendiğini, turist başına elde edilen gelirin 700 – 750 dolar civarında olduğunu bu rakamın gastronomi geliri ile birlikte 1000 – 1500 dolar seviyesine çıkabiliceğini, Türkiye mutfağının turistler için çok cazip olduğunu, bu şekilde turizm gelirinde artış yaşanabiliceğini söyledi.

Ülkenin Her Bölgesi Cazip

Ülke olarak bütün bölgelerin mutfaklarının çok farklı olduğunu ve her bölgenin yöresel lezzetlerinin çok güzel olduğunu söyleyen Demirer, Gaziantep’ in UNESCO tarafından Dünyanın 8. Mutfağı seçildiğini hatırlatırken, bu fırsatı değerlendirmenin ülke ekonomisine büyük katısı olurken ülkenin dış ticaret açığının kapanmasına da büyük etki sağlayacağını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol