Turkcell Tedarikçi Firmayla “TL” Anlaşması İmzaladı

0

Turkcell İlk TL Anlaşmasını Huawei İle Yaptı

Turkcell tedarikçileriyle Türk lirası üzerinden işlem yapmaya hazırlanıyor. Şirketin en önemli tedarikçisi Huawei ile anlaşma imzalayan Turkcell, bundan sonraki işlemlerde TL bazında hesaplama yapacak.

İki şirketin anlaşmayı imzalaması ardından Turkcell açıklama yaptı. Satın alma işlemlerinde ve yatırımlarında Türk Lirası ile işlem yapılacağını bildiren açıklamada, bu kapsamda ilk anlaşmanın tedarikçi şirket Huawei ile yapıldığı belirtildi.

Şirketin açıklamasında Turkcell’in finans sorumlusu müdür yardımcısının görüşleri de yer aldı. Müdürü Yardımcısı Bülent Aksu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lira çağrısını anımsatarak, şirketin üzerine düşen görevi yerine getirerek işlemlerde TL bazında hesaplamanın yapılacağını belirtti. Bu kapsamda şirketin sektöre öncü olacağı da Aksu’nun ifadeleri arasında yer aldı.

Bülent Aksu Turkcell’in, döviz üzerinden yaptığı tüm yatırım giderlerini, kira sözleşmelerini ve tedarikçi firmalarla olan anlaşmalarını Lira şeklinde değiştirmek için çalışma halinde olduklarını belirtti. Bu kapsamda şirketlerle irtibata geçtiklerini söyleyen Aksu, “Tüm işlemler dahil olmak üzere iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarının para cinsini TL’ye çevirmek için girişimlerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu. Bu kapsamda yürütülen çalışmalarda Huawei ile anlaştıklarını söyleyen Aksu, “Söz konusu firma ile tüm ticari işlemler artık lira olarak yapılacak” dedi.

Bülent Aksu, “Bu gelişme özel sektör anlamında bir ilk olarak kayda geçti. Ülkemizin gelişim ve ilerlemesine Turkcell olarak katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Sektörde bir ilki hayata geçirmenin ayrı gururunu yaşıyoruz. Sektöre örnek olacağımızı düşünüyor ve diğer şirketlerinde bu noktada girişim yapacaklarını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu kararı almalarında TCMB’nın para birimi konusunda attığı adımların büyük katkısı olduğunu da belirten Aksu, Çin Merkez Bankası ile yapılan anlaşmanın önemine değindi. İki merkez bankasının aldığı kararların sektöre yön verdiğinin de altını çizdi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın