Ekonomi Elvan: Ekonomide Canlanma Başladı

Elvan: Ekonomide Canlanma Başladı

Son Güncelleme:

2016 yılında ülke genelinde yaşanan olayların yavaş yavaş geride bırakılmaya başlandığını ve ekonomide de buna işaret eden gelişmelerin olduğunu belirten Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 2016 yılındaki kur dalgalanmaları, terör olayları, ülkeler arası gergin ilişkiler gibi etkisi oldukça geniş olan olayların güven endeksini zorladığını ve negatifte seyir etmesini sağladığını, ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar ile bu durumun tersine dönmeye başladığını söyledi. Hükümet tarafından pek çok farklı alanda yapılan teşviklerin, vergi indirimlerinin, istihdam seferberliğinin ekonominin hızlı toparlanmasında etkili olduğunu ve reel kesim güven endeksinin şubat ayından itibaren pozitife dönüşmesini sağladığını belirten Elvan, bu pozitife dönüşün ekonomide canlanmanın başlangıcı olduğunu bundan sonraki süreçte daha hızlı ilerleneceğini söyledi.

Avrupa’nın Ayıbı

Hollanda ile yaşanan gerginlik hakkında da açıklamalarda bulunan Elvan, yaşananların son derece çirkin ve antidemokratik bir yaklaşımın göstergesi olduğunu, Avrupa’nın bu yaklaşımın her zaman belirtilen Avrupa medeniyetine yakışmadığını bu konu hakkında ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. Yaşanan gelişmenin demokrasi açısından Avrupa’nın büyük bir ayıbı olduğunu belirten Elvan, Hollanda ile olan ciddi ticari bir bağ olduğunu, şimdiye kadar bu ticari ilişkinin iyi yürütüldüğünü ama bundan sonra yapılacakların farklı olabileceğinin sinyallerini verdi.

Ekonomide Toparlanma Var

2016 yılının zorlu geçmesine rağmen dördüncü çeyrekten itibaren toparlanmanın başladığını belirten Elvan, bu toparlanmanın her alanda etkilerinin yakın zamanda görüleceğini, imalat sanayide ocak ayında yüzde 4,2 oranında artış yaşandığını, ihracatta da artış görüldüğünü bunun yanı sıra kapasite kullanım oranlarının arttığını ve reel sektör güven endeksinin de şubattan itibaren pozitife döndüğünü söyledi. Ekonomide ciddi canlanma olduğunun altını çizen Elvan, 2017 yılının göstergelerinin oldukça pozitif olduğunu söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,407BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,641TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler