Ana SayfaEkonomiYabancılara “Turkuaz Kart” İmkanı!

Yabancılara “Turkuaz Kart” İmkanı!
Y

-

“Turkuaz Kart” Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayımlandı

Çalışma Bakanlığı tarafından düzenlenen yönetmelikte bu karta sahip olacaklara verilen haklar, hakların kullanımı konularında esas ve usuller yeniden düzenlendi.

Turkuaz Kart yönetmeliğine yapılan düzenleme sonrasında yabancılar Türkiye’de birçok hakka sahip oldu. Buna göre yabancılar Türkiye’de süre sınırlama olmadan ikamet hakkı kazandı. Kart sahibi yanında yakınları da ikamet hakkına sahip oldu. Yönetmelikte kart sahibinin nitelikli iş gücüne sahip olması gerektiği kaydedildi. Türkiye’ye yatırım yapacaklarında yaralanabileceği bu kartta yatırımın ve yatırımcının ihracat düzeyi göz önüne alınacak. Göz önünde bulundurulacak diğer bir nokta ise yatırımcının istihdama sağlayacağı katkı oldu. Düzenlemede bilimsel araştırma yapan kişilerde yer aldı. Bu konuda ülke menfaatleri ön planda tutuldu. Hem bilimsel hem de teknolojik gelişmelere katkı sağlayan kişilerin Turkuaz Kart uygulamasından yararlanabileceği görüldü. Yönetmelikte yer alan diğer alan ise sporcu ve sanatçıları ilgilendiriyor. Uluslar arası başarısı bulunun kişilerde düzenleme imkanlarından faydalanabilecek.

Turkuaz Kart başvurunda bulunmak isteyenler Türkiye’de iseler direk olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesindeki ilgili bölüme başvuru yapacak. Yurt dışında olanlar ise, vatandaşı oldukları ülkenin Türk Konsolosluklarına başvuru yapabilecek. Bu başvurularda ilgili bakanlığa iletilecek. Yurt içindeki başvuruların Yabancı Başvuru, Değerlendirme ve İzleme Sistemi aracılıyla alınacağı da Resmi Gazetede yer alan bilgiler arasında yerini aldı.

Yasal sınırlar dahilinde ülkede bulunan yabancılar kimlik numaralarını kullanarak, sistemden başvuru yapma şansına sahip olacak. Türkiye’den veya yurt dışından yapılan başvurularda yetkisi bulunan kurum söz konusu kişi adına işlemleri yapabilecek. Başvurunun tamamlanabilmesi için açıklanan belgelerin eksiksiz olması gerekiyor.

Turkuaz Kart sahibinin yakınları için, gerekli belgelerin tamamlanması için kişilere 90 günlük süre verildi. Vize muafiyet süresi dahilinde bu kişiler başvurularını 90 gün içerisinde ilgili Bakanlık bünyesine yapacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol