Haberleşme için 7,4 Milyarlık Yatırım

0

Bilişim sektöründe yatırımın çok önemli olduğunu belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bu konuda hükümetin çok ciddi çalışmalar yaptığını yatırımın ve yatırımcının önünü açmak için düzenlemeler yapıldığını, yapılan bu düzenlemeler sonucunda olumlu sonuçlar alındığını söyledi. 2016 yılında yatırım konusunda büyük adımların atıldığını belirten Arslan, AR – GE yatırımları ile haberleşme altyapısına özel sektör tarafından 7,4 milyar liralık yatırım gerçekleştirildiğini hedeflerinin bu rakamın artması olduğunu söyledi. Yapılan düzenlemelerin bu yatırım tutarında çok etkili olduğunu belirten Arslan, sektörel yatırımın gerçekleşmesi için her türlü desteğin verilmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

İlerleme Kaydedildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 2016 yılının son çeyreğine dair yapmış olduğu Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu hakkında da açıklamalarda bulunan Arslan, bu rapora göre 2016 yılında sabit telefon hizmeti alan abone sayısının 11,1 milyon olduğunu, 2015 yılı sonu verilerine göre 3,2 milyon olan makineler arası iletişim abone sayısının ise 4 milyona çıktığını söyledi.

4,5 G Aboneleri

1 Nisan 2016 tarihinde kullanıma giren 4,5 G hakkında da açıklama yapan Arslan, hizmetin giderek yaygınlaştığını, 4,5G kullanan vatandaşların bir önceki 3 aylık döneme göre yüzde 17 oranda artış gösterdiğini ve şu an sayısının 19,2 milyona ulaştığını bu sayının da her geçen gün arttığını söyledi.

Yatırım Artacak

Bilişim sektöründe firmaların gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 14,7 oranında arttığını belirten Arslan, Ar -Ge ve yenileme çalışmalarının devam etmesi gerektiğini, şimdiye kadar 7,4 milyar liralık yatırım yapıldığını ancak bu rakamın daha da artması gerektiğini söyledi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın