Ana SayfaEkonomiBu Balın Kilosu 5 bin Avro

Bu Balın Kilosu 5 bin Avro
B

-

Antalya’da açılan yöresel ürünler pazarında bulunan mağaradan çıkarılan balın kilogram fiyatı duyanları şaşkınlığa uğratıyor. Artvin’in Sarıçayır Yaylasında mağaradan çıkarılan ve dünyada nadir görülen bal çeşitlerinden olan Peri balı yüksek satış fiyatının yanı sıra yapılan analizler sonucu taşıdığı vitamin ve mineraller dolayısı ile de oldukça ilgi çekiyor. Kilogram bazındaki satışların krallara yapıldığını söyleyen bal üreticileri sadece parasal düşünmediklerinin altını çiziyor ve şifalı olan bu baldan özellikle kanser gibi bir hastalıkla mücadele eden insanların faydalanmasını istedikleri için gramaj olarak paketleyip sattıklarını söylüyorlar.

Pazar’ın İlgi Çeken Ürünü

Yöresel ürünler pazarında pek çok kişinin dikkatini peri balının çektiğini belirten Artvinli bal üreticisi, balın fiyatı ile gündeme gelse de şifalı olmasının ok önemli olduğunu dünyada ender bulunan bir bal türü olduğunu söylüyor.

Tesadüfen Bulundu

Yaklaşık olarak 8 yıl önce Sarıçayır Yaylasında bulunan bir mağaradan tesadüf eseri olarak rastladıklarını söyleyen üretici, endemik bitki çeşitliliği nedeni ile ender bulunan balların üretildiği bölgede mağaradan çıkarılan bu balın çok değerli olduğunu içeriğindeki mineraller dolayısı ile yüksek fiyatlara alıcı bulunduğunu söyledi.

1800 Metreden Çıkarılıyor

Profesyonel dağcıların yardımı ile 1800 metrelik mağaradan çıkarılan balın ilk etapta 18 olduğunu, ancak 3 senede bir halat yardımı ile inilen mağaradan 3 ila 5 kilogram arası bal alındığını söyleyen üretici, çıkarılan baldan alınan numunelerin analiz için Fransa’daki bir laboratuvara gönderildiğini ve kovan olmadan kayalara bağlı oluşan bu balın içeriğindeki farklı mineraller dolayısı ile çok değerli olduğunu söyledi.

Hastalıkla Mücadelede Etkili

Ülkemizde balın kilogram fiyatı için 5 bin avro belirlendiğini söyleyen üretici, balın 2009 yılındaki Fransa bal borsasında kilogram fiyatının 45 bin avro olduğunu, kilogram bazında Katar Emir’inin tüm balı istediğini ancak, şifalı bir ürün olduğu için herkesin faydalanabilmesi için hasta insanlara ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol