Ana SayfaEkonomiTZOB Başkanı: Enflasyonun Sorumlusu Çiftçi Değil

TZOB Başkanı: Enflasyonun Sorumlusu Çiftçi Değil
T

-

Üreticinin mağduriyeti hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen ay tarım ürünlerinde gerçekleşen fiyat artışının bir önceki aya göre yüzde 1,36 oranında gerilediğini, şubat ayı itibari ile enflasyonun yüzde 9,29, 12 aylık ortalamaya göre ise yüzde 3,19 oranında olduğunu söyledi. Piyasalardaki değişikliğin üreticiden bağımsız ilerlediğini savunan Bayraktar, gıda ve alkolsüz içeceklerde şubat ayında enflasyonun yüzde 0,84 oranında çıktığını yıllık enflasyon oranının yüzde 8,72 olarak hesaplandığını, 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 5,51 seviyesinde olduğunu, tüm bunlara rağmen tarımda üretici fiyatları endeksinin gerilediğini, genel tüketici enflasyonunun ve gıda da tüketici enflasyonunun artışa geçtiğini söyledi.

Üretici Fiyatları Yaz Ayında Düşer

Tüketicide yalnızca ayakkabı, giyim ve ev eşyası enflasyonunda düşüş yaşandığının altını çizen Bayraktar, normal şartlarda tarımda üretici fiyatlarının düşmesinin sadece tarla üretiminin en üst noktalara geldiği yaz aylarının yaşandığı dönemde gerçekleştiğini söyledi.

Düşüşler ve Artışlar Yaşandı

Yaz aylarında tarımda üretici fiyatları düşüşünün yaşanmasından sonra 2016 yılının eylül ayı ile birlikte yüzde 1,01 oranında bir artış yaşandığını belirten Bayraktar, sonraki süreçte tarımda üretici fiyatlarının ekim ayında yüzde 0,63 oranında düştüğünü, kasım ayında ise yüzde 1,85 oranında düştüğünü söyledi. Normal şartlarda bu düşüşün olmaması gerektiğini belirten Bayraktar, yaşanan tabii afetler dolayısı ile aralık ayında tarımda üretici fiyatlarının yüzde 3,51 oranında arttığını ocak ayında ise yüzde 9,51 oranında arttığını söyledi.

Çiftçi Enflasyonun Sorumlusu Değil

Yaşanan bu gelişmelerden sonra genel tüketici enflasyonun yüzde 0,81 oranında artış gösterdiğini, alkolsüz içeceklerde yüzde 0,84 oranında fiyat artışı gerçekleştiğini söyleyen Bayraktar, böyle bir ortamda tarımda üretici enflasyonunun yüzde 1,36 oranında gerileme yaşamasının çiftçinin enflasyonun sorumlusu olmadığını gösterdiğini belirtti. Bayraktar yaşanan tabii afetlerin seralardaki, depolama ve üretimdeki sorunlara rağmen tarımda üretici fiyatının gerilemesinin üreticiyi mağdur ettiğini söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol