Ana SayfaEkonomiHollanda'ya Bir Tepkide Kırmızı Et Üreticilerinden Geldi

Hollanda’ya Bir Tepkide Kırmızı Et Üreticilerinden Geldi
H

-

“Holstein” Irkı Hayvanlar Hollanda’ya Gönderiliyor

Kırmızı et üreticileri Hollanda’ya tepki vermeye hazırlanıyor. Türkiye’de çok bulunan Hollanda’ya ait ‘Holstein’ ırkı büyükbaş hayvanlar kamyonlara yüklenerek geri gönderdi.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği bu kapsamda tepkilerinin devam edeceğini açıkladı. Söz konusu ülkenin hayvan ırklarını üreticinin istemediğini belirten Birlik Başkanı, ilk parti gönderimi için hazırlıkların yapıldığını açıkladı. Bu kapsamda kamyonlara yüklenen büyük baş hayvanlar Hollanda yoluna çıktı.

Başkan Tunç açıklamasında “ Hollanda’nın Holstein ırkı büyük baş hayvanları Türkiye’de oldukça fazlaydı. Söz konusu ırkın hayvanlarında sorunlar yaşanmaya başlamıştı. Hollanda’nın Türkiye’ye yönelik yaptırımları ardından büyük baş hayvanları geri gönderme kararı aldık. Bizler Birlik ve üreticilerimiz olarak Hollanda’dan hiçbir şekilde hayvan almak istemiyor, olanları da geri göndereceğiz” dedi.

Tepkilerini bu şekilde vereceklerini ifade eden Tunç, Çanakkale’de kırmızı et üreticileri ile bir araya geldiklerini ve üreticilerin ülkeye karşı tepkisinin büyük olduğunu belirtti. Holstein ırkı büyükbaş hayvanlar için kampanya başlattıklarının altını çizen Tunç, “Çanakkale’nin Biga İlçesinde üreticilerimizle buluştuk. Bu buluşmada bazı kararlar aldık. Holstein ırkından olan hayvanları Hollanda’ya geri gönderme kampanyamız Biga’da başladı. Artık bu ülkenin hayvanlarını üretmek istemiyoruz. Olan hayvanları ise geri göndereceğiz. Bundan sonra yerli büyükbaş hayvanlara öncelik vereceğiz. Kaliteli ırkları ülkemizde yaygınlaştıracağız” şeklinde konuştu.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı bu konuyla ilgili üreticilere bir müjde de verdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanıyla yeni bir projenin başlaması için görüştüklerini açıklayan Tunç, “30 kentimizde damızlık düve üretim merkezinin açılmasına yönelik karar alındı. Hedefimiz ise bu merkezleri tüm yurda yaymak” dedi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol