2016-2017 Döneminde Rekor Miktarda Tahıl Üretimi Bekleniyor

0

2 Milyar 619 Milyon Tonluk Tahıl Üretimi Bekleniyor

Uluslararası Tahıl Konseyi tahıl üretim dönemine ilişkin yıllık beklentileri içeren raporunu hazırladı. Rapora göre dünya genelinde bu üretim döneminde toplamda iki milyar 619 milyon tonluk üretimin yapılması öngörüldü.

Toplam tahıl üretimi içerisinde buğday, pirinç, soya ve mısır yer alıyor.

Uluslararası Tahıl Konseyi tarafından incelenen üretim ve stok miktarları ardından 2017 yılının Şubat ayındaki rapor yayımlandı.

BUĞDAY

Buna göre 2016-2017 Haziran döneminde dünya 752 milyon ton buğday üretimini gerçekleştirecek. Üretimin 169 milyon tonluk bölümü ticarete konu olacak, 236 milyon tonunun ise stoklanacak.

MISIR

Tahıl ürünleri arasında yer alan mısır ise söz konusu dönemde 1 milyar 49 milyon ton civarında üretilecek. Uluslararası Tahıl Konseyi söz konusu dönemde mısır tüketiminin 1 milyar 35 milyon ton seviyesinde olmasını bekliyor. Mısırın ticaret miktarı ise 136 milyon ton civarında olacağı tahmin ediliyor. Stoklara ayrılacak ürün miktarı ise 224 milyon ton dolaylarında ifade edildi.

PİRİNÇ

Bir yıllık zaman diliminde pirinç üretim miktarının ise 482 milyon ton olması bekleniyor. Üretilen pirinçlerin 41 milyon tonluk bölümü ticari olarak pazarlanacak. Kalan 119 milyon ton pirinç ise stoklara dahil edilecek.

SOYA

Soyadaki beklenti ise 336 milyon ton olarak öngörülüyor. Sayadaki tüketim miktarı ise 334 milyon ton olarak bekleniyor. Stoklaraysa 35 milyon ton kadar bir miktarın ayrılması tahmin edildi.  Uluslararası Tahıl Konseyi öngörülerinde söz konusu dönemde soya ticaretinin 139 milyon ton olarak gerçekleşeceği düşünülüyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın