Ana SayfaEkonomiEkonomi Bakanlığına Yeni Döviz Yetkisi!

Ekonomi Bakanlığına Yeni Döviz Yetkisi!
E

-

Ekonomi Bakanlığı Dövizde Yeni Yetkilere Sahip Oldu

Ekonomi Bakanlığına döviz kullanım oranları ile ilgili yeni yetkiler verildi. 

Dahilde İşleme Rejimi Tebliği kapsamında yapılan düzenleme ardından Ekonomi Bakanlığına yeni yetki verildi. İlgili yönetmelikte yapılan düzenleme Resmi Gazetede yayımlandı. Buna göre Bakanlık döviz kullanım oranlarını arttırma ve azaltma noktasında yetkiye sahip oldu.

DÖVİZ KULLANIM ORANLARINI ARTTIRMA VE AZALTMA YETKİSİ VERİLDİ

Dahilde İşleme Rejimi Tebliği kapsamında yapılan düzenleme Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Dahilde İşleme Rejimi Tebliğinde yapılan düzenleme ardından Ekonomi Bakanlığı, uluslararası emtia piyasalarındaki konjonktürel fiyat dalgalanmalarından dolayı dahilde işleme izin belgesi çerçevesinde yeni yetkiler kazandı. Düzenlemeyle Bakanlığa döviz kullanım oranlarının arttırılması ya da azaltılması konularında yetki verilmiş oldu.

SEKTÖREL BAZDA DÜZENLEME YAPILDI

Düzenlemeyle otomotiv sektörünü kapsayan belgelerde oran en fazla yüzde 65 oranında olacak. Deri ve deriden elde edilen, çimentodan, topraktan ve seramikten elde edilen ürünleri kapsayan sektörlerde oran en çok yüzde 60’dan uygulanacak. Tekstil sektöründeki oran ise yüzde 65’i geçemeyecek. Konfeksiyon sektöründe ve orman ürünleri sektörlerindeki oran ise yüzde 70 ile sınırlandırıldı. Söz konusu sektörler haricindeki sektörlerde ise bu oran en fazla yüzde 80 seviyesinde uygulanmakta. Fakat tarım ürünleri sektöründe ikinci işlemden geçen ürün belgelerinde söz konusu oran yüzde 100’e ulaşıyor.

ÖNCE HAZIRLANAN BELGELERE DE UYGULANABİLECEK

Ekonomi Bakanlığına verilen döviz kullanım oranlarını arttırma ve azaltma yetkisi Resmi Gazetede yayımlanarak resmiyet kazandı. Ekonomi Bakanlığı söz konusu düzenleme öncesinde hazırlanan Dahilde İşleme Rejimi Tebliği kapsamında hazırlanan belgeleri de yeni düzenlemeye gidebilecek. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol