Ana SayfaEkonomiÇin Savaş İstemiyor!

Çin Savaş İstemiyor!

-

ABD yeni başkanı Donald Trump sonrası hareketi günler yaşayan Çin ve ABD arasındaki ticari ilişkilerde yaşanan durgunluk Çin yetkililerini açıklamaya yapmaya yönlendirdi. Trump’ın başkanlığı sonrası ani çıkışlar yapması Çin’e dair bazı yaptırım uygulatmaya başlaması ve Çinli teknoloji devi AliBaba’ya dair uygulamaları sonrası iki ülke arasında ticari ilişkiler oldukça gerilim içerisinde ilerlemeye başlamıştı. Bu sürecin yumuşamasını isteyen Çinli yetkililer konu hakkında adım attı. ABD ile bir ticaret savaşı içerisinde olmak istemediklerini belirten Çin Başbakanı Li Keqiang, Pekin yönetiminin bu konuda iyi niyetli olduğunu gergin ticari ilişkilerin her iki ülke için de ticari bir zarara neden olacağını söyledi.

İlişkiler İlerleme Kaydetti

Yaptığı basın toplantısında açıklamada bulunan Başbakan Li, ABD’ye kimin başkan seçildiğine bakılmaksızın zaman zaman dalgalı dönemler yaşansa da iki ülke arasındaki ilişkilerin hep ilerleme kaydettiğini, bu konuda Çin’in iyi niyetini koruyarak hareket ettiğini söyledi.

Savaş İki Tarafa Da Zarar

Washington ve Pekin’in bazı alanlardaki küresel ve bölgesel gelişmeleri farklı yorumladığını ve tarafların bu farklılıkları yönetecek iradesi olduğunu belirten Li, ticaret savaşının bir adalet sağlamayacağını aksine her iki ülkenin de zarar görmesini sağlayacağını, uluslararası finans ve ticaret sisteminin istikrarına zarar vereceğinin altını çizdi.

Çözüm Bulunabilir

Tarafların problem çözmek için bir araya gelmesi gerektiğini savunan Li, farklı yöntemler ve farklılıkların konuşularak ortak bir alanda birleşebileceğini söyledi. ABD ve Çin ilişkilerinin Tek Çin Politikası temeli üzerine kurulu olduğunu hatırlatan Li, Trump’ın ilk başkan olduğu dönemde yapılan telefon görüşmesi ile Beyaz Saray’ın yeni dönemde de söz konusu politikaya bağlı kalacağı sözünü verdiği hatırlattı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol