Süper Teşvikte İlk Paket Hazırlandı

0

Hükümet tarafından ekonomiyi ayağa kaldırmak ve vatandaşları her anlamda desteklemek için gerçekleştirilen süper teşvik çalışmalarında ilk adımın tamamlandığı belirtildi. 

Türkiye tarafından bir süre önce uygulamaya konulan ve süper teşvik ismi verilen paketin ilk adımlarının tamamlandığı öğrenildi. Bakanlar Kurulu onayı ile birlikte hazırlanan olağanüstü teşviklerin verilmesine ortam hazırlayacak olan düzenlemede sona gelindi. İlk paket uygulamaya konulmak için hazır hale getirilirken paket içerisinde yer alan düzenlemeler ve yeni teşvikler adeta merak konusu haline geldi. Paketin kısa bir süre sonra Bakanlar Kuruluna onaylanmak üzere sunulması bekleniyor. 

Düzenleme içerisinde Kanal İstanbul ve uydu projelerinin düzenleme içerisinde görüşülmesi ve teşvik çalışmalarından yararlanmaları beklenenler arasında yer alıyor. Yapılacak olan süper teşvik paketi içerisinde gelir ve kurumlar vergisinden, elektrik bedeli ödemesine, arsa tahsisi ve aktyapıdan kilit çalışanların maaşlarının ödenmesine kadar pek çok alanda yeni düzenlemeleri getireceğe benziyor. Yatırım paketi olarak da ifade edilen bu durum karşısında Rusya ile özel bir anlaşma sonrasında görüşmelere başlanıldığı Akkuyu Nükleer Santral yatırımının da görüşülmesi için bazı taleplerin geldiği belirlendi. Ancak bu talepler doğrultusunda henüz konunun teşvik paketi içerisinde görüşülüp görüşülmeyeceğinin kesin olmadığı ifade edildi. 

İlk pakette yer alan yatırımların büyük bir çoğunluğunun genellikle bilişim sektörü içinde olmasının planlandığı da açıklandı. Özellikle otomobil sektörünün ve Ceyhan petrol rafinerisinin teşvik kapsamına girebileceği konuşuluyor. Bakanlar Kuruluna sunulacak olan ilk paketin onaylanıp onaylanmayacağı merak konusu haline gelirken, sağlık ve enerji alanlarında yatırımların gündeme getirilmesi planlanıyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın