Ana SayfaEkonomiFındıktan Yüzleri Gülmedi, Sıra Cevizde!

Fındıktan Yüzleri Gülmedi, Sıra Cevizde!
F

-

Fındıkta marka haline gelen Ordulu üreticilerin bu yıl yüzü bir türlü gülmedi. Rekolte ve düşük fiyatlar yüzünden ellerinde tonlarca fındık olduğunu ve yeni sezona hazırlanırlarken ellerindeki fındığı elden çıkarmak isteyen üreticiler ek gelir kapısına yöneldi. Ordu’da tarım alanlarının yüzde 89’unda fındık üretimi gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, devlet desteği ile ücretsiz ceviz fidanı dağıtarak ceviz yetiştiriciliği konusunda da önemli adımlar atılmasını sağlıyor. Fındığın ordu için vazgeçilmez olduğunu söyleyen ancak ek gelir için de çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten yetkililer, kaliteli üretim ile her iki üründe de markalaşacaklarını söyledi.

Fındıkta Kalite

Ordu ve Karadeniz için fındığın çok önemli bir ürün olduğunu belirten yetkililer, ekonominin temelini teşkil eden bu ürünün kalitesini ve verimini artırma konusunda çalışmaların devam ettiğini ve bu konuda kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar almayı planladıklarını söyledi.

İkinci Alternatif

Ceviz üretimi konusunda çalışmaları hızlandırdıklarını belirten yetkililer, Ordu için fındığın ana madde olduğunu ancak bu sene yaşanan fındık krizinden sonra ikinci bir alternatifin kaçınılmaz olduğunu bu yüzden ceviz ile ilgili daha detaylı ve önemli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Şu an Ordu’nun 11 ilçesinde ceviz üretimine artırmaya yönelik çalışmaların devam ettiğini, fındığın yanında ek gelir olması sebebi ile cevizin iyi bir alternatif olduğunu söyleyen yetkililer, şimdiye kadar 5 bin 500 ceviz fidanı dağıtımı yapıldığını sözlerine ekledi.

Ek Gelir

Cevizin fındığın yanında ek gelir olmasının oldukça önemli olduğunu belirten yetkililer, Ordu’yu sadece fındığa bağlı olmaktan çıkarıp bunun yanında farklı ürünler ile ekonomik rahatlama yaşatma çalışmalarının devam edeceğini söylediler.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol