Ana SayfaEkonomiKOSGEB Kredisinde Banka Engeli

KOSGEB Kredisinde Banka Engeli
K

-

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, esnafa dağıtılan sıfır faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazanan KOBİ’lerin banka işlemlerinin yokuşa sürüldüğünü duyduklarını belirterek bankalara uyarıda bulundu.

KOSGEB Başkanı Biçer tarafından yapılan açıklamada bankalara, 50 bin TL üst limitli Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazanmış 460 binden fazla KOBİ’nin kredi işlemlerinin kolaylaştırılması için üç defa yazılı uyarıda bulunulduğu belirtildi. Biçer, bankaların bu konuda göstereceği kolaylıkların kendileri açısından da faydalı olacağı vurgulandı.

50 bin TL kredi hakkı kazananın 15-20 bin alabildiği, çoğu KOBİ’nin bürokratik işlemler ile yıldırılmaya çalışıldığı, en düşük kredilerden bile yüksek oranlarda hayat sigortası talep edildiği gibi şikayetlerin basına yansıması üzerine bankalara ciddi uyarılarda bulunduklarını belirten Başkan Biçer, krediye hak kazanmış kişilerin kredi notlarının, geçmiş ödenmemiş çek ve senetlerinin, borçlanma oranlarının yüksekliğinin, sigorta, bağkur borçlarının mazeret edilerek işlemlerinin zorlaştırılmasının doğru olmadığını belirtti.

Ülkemizde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen devletin KOBİ’lere destek olmak için elinden gelen gayreti gösterdiğini sarfeden Biçer, bu konuda bankaların da bir nebze olsun elini taşın altına koyması ve ekonomiyi canlandırması gerektiğini ifade etti.

Şimdiye kadar Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği kazanmış KOBİ’lerin sadece yüzde 20’sinin kredilerini kullanabilme imkanına sahip olduğunu belirten KOBİ-DER Başkanı Nuretin Özgenç ise, KOBİ’lerin bankalar tarafından mağdur edildiğini ifade ederek, işlemlerin zorlaştırılmasının ekonomik anlamda büyük bir yıpratmaya neden olduğunu söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol