Ana SayfaEkonomiHayvancılık Sektörü Umutlu

Hayvancılık Sektörü Umutlu
H

-

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği destekler sayesinde geliştirilen projeler kapsamında artık daha cazip hale gelen hayvancılık sektörü yaklaşık olarak 2 milyon küçükbaş hayvanın bulunduğu Şanlıurfa’da hayvan yetiştiricilerinin gelecekten umutlu olmasını sağlıyor. Şehrin farklı bölgelerinde hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlar, yetiştirdikleri hayvanların etinden, sütünden ve yününden faydalanırken koyunların kuzuları ile de yakından ilgilenerek kasım ve aralık aylarında gerçekleşen doğumların kendilerine mali destek olarak dönmesi için çaba sarf ediyorlar. Yoğun bir çalışma dönemi geçirerek besledikleri koyunların kuzularını satışa çıkaran üreticiler, uzun ve zahmetli sürecin semeresini almak için sabahın ilk saatleri ile birlikte hayvan pazarlarına götürerek ekonomik rahatlama yaşamak için çaba sarf ediyorlar.

Sezon Yoğun Geçecek

Bu sezon Şanlıurfa’daki üretimden memnun olduklarını belirten üreticiler, sezon içerisinde 800 bin erkek kuzunun yetiştirilip satılmasını hedefliyor. Bakanlığın desteklerinin hayvan yetiştiriciliğinde çok önemli olduğunu belirten küçükbaş yetiştiricileri, kuzu satış sezonunun başlaması ile birlikte pazarda yoğunluk yaşandığını ve talepleri karşılamakta zorlandıklarını söylüyor.

Fiyatlar Yüz Güldürüyor

Bu sezon belirlenen kuzu satış fiyatlarının üretici açısından olumlu olduğunu ve yüzlerin gülmesini sağladığını belirten yetkililer, şu anda kuzuların tanesinin 500 – 600 lira civarı satışa sunulduğunu, üreticiyi memnun eden fiyatların şimdi alınıp beslenmeye başlanan ve kurban bayramına hazırlanan kuzuların alıcıları da memnun edeceğini sözlerine ekledi.

Sezondan Umutluyuz

Bu sezon gerçekleşecek satışlardan oldukça umutlu olduklarını ve zor geçen ekonomik yılın üzerine hayvan üreticilerinin de yüzünün güleceğini söyleyen yetkililer, pazarda yaşanan yoğunluğun oldukça güzel olduğunu, üreticinin bu yoğunluk ile moral bulduğunu, fiyatların üreticiyi tatmin ettiğini sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol