Ana SayfaEkonomiKaçak ve Atık Yağla Mücadelede Yeni Dönem Başlıyor!

Kaçak ve Atık Yağla Mücadelede Yeni Dönem Başlıyor!
K

-

Bakanlık Kaçak ve Atık Yağa Geçit Vermeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atık ve kaçak yağı kontrol altında tutmak için yeni bir otomasyon sistemi kuracak.

Bakanlık yaptığı çalışmalar kapsamında atık yağ piyasasını mercek altına almaya hazırlanıyor. Türkiye’de yaklaşık 400 bin ton seviyesinde olan 10 numara yağ piyasası böylelikle takip altına alınmış olacak.

Yeni kurulacak otomasyon sistemi, atık yağların geri dönüşüm sürecini her aşamada takip edecek. Söz konusu yağların çıkış noktalarından rafineden çıkış sürecine kadar mercek altına alınacak. Bilgi sistemlerince izlenerek kontrol edilecek. Bunun yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu yağların geri dönüşümünü sağlamakta olan tesislerin belirli kriterlere sahip olması konusunu da düzenleyecek. Böylelikle yağların geri dönüşümünün yapılmasının önüne geçilecek.

Türkiye’de bu yağları özellikle otobüs firmaları ve kamyonlar tercih ediyor. Diğer yakıtlara göre oldukça ucuz olan bu yağlar çok kolay yanma özelliği gösteriyor. Bunların yanında kaçak olarak satılan yağlar ülke ekonomisine de büyük zarar veriyor. Bu kapsamda bazı tedbirler alınmasına rağmen 10 numara yağ konusunda istenen sonuçlara bir türlü ulaşılamıyor. Bu nedenle harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 10 numara yağın kullanılması noktasında sıkı şekilde uygulanacak kuralları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Ülkemizde atık yağları Petrol Sanayicileri Derneği toplamakla yetkili. Fakat tüm yetkilerine rağmen derneğin yıllık bazda toplayabildiği yağ miktarı 20 ton civarında gerçekleşiyor. Alınan bilgilere göre kayıt dışı olarak satılan bu yağların tonu 2 liradan satışa çıkıyor. Bu da akaryakıt sektörüne ve ülke ekonomisine büyük zararlar veriyor. Akaryakıt sektörü bu konuda önlemlerin arttırılmasını ve takibin daha sıkı olarak yapılmasını talep ediyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol