Unilever, Becel ve Stork’u 7,4 Milyon Dolara Satmaya Hazırlanıyor

Unilever’den Beklenmeyen Satış Hamlesi Geldi!

Gelen bilgilere göre Unilever bazı markalarını satmaya hazırlanıyor. Unilever’in satacağı markalar arasında margarin ve tereyağı olduğu kaydedildi. Söz konusu markaların satışı için ifade edilen rakam ise 6 milyar pound olarak bildirildi. 6 milyar pound yaklaşık 7,4 milyon dolara denk geliyor.

Unilever bünyesinde bulunan bazı yiyecek markalarının satışa çıkarılacağı haberi sonrasında yetkililerden bir açıklama beklendi. Fakat Unilever yetkililerinden şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

7,4 milyar dolar olarak hayata geçeceği söylenen satış hakkında ilerleyen günlerde açıklama yapılacağı ifade ediliyor.

Unilever’in satmayı planladığı markalar arasında Becel başta geliyor. Margarin markası olarak bilinen Becel Türkiye ve diğer dünya ülkeleri pazarında önemli bir konuma sahip. Ülkemizde Becel adı ile satışa sunulan margarin markası bazı ülkelerde ise Flora olarak reyonlarda bulunuyor.

Unilever’in satmayı planladığı diğer bir marka ise tereyağı markası olarak kaydedildi. Bu markanın ise Stork olduğu öğrenildi. Dünya pazarında önemli bir paya sahip bu iki markanın satışının ise 6 milyar pound civarında olacağı ifade edildi. 7,44 milyar dolarlık rakam karşılığında iki dev markayı gözden çıkaracak Unilever şimdilik sessizliğini koruyor.

Warren Buffett Satın Almak İstemişti

Unilever’e geçtiğimiz dönemlerde Amerikalı milyarder talip olmuştu. ABD’nin en zenginleri arasında bulunan Warren Buffett, Unilever’e talip olarak pazardaki bir rakibini daha kendi bünyesine dahil etmek istemişti. Warren Buffett’ın bu girişimi dünya pazarına tek bir şirket olarak çıkmak ve maliyetleri en az seviyede tutmaya çalışmak olarak nitelendirilmişti.

Bu kapsamda Warren Buffett, Unilever’e 143 milyon dolar teklifle gitmişti. Fakat bu teklife başta Unilever olmak üzere, siyasetçilerde şiddetle karşı çıkmıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.