Pegasus 178,7 Milyon Dolarlık Devir İçin Düğmeye Bastı

Pegasus, Air Lease Corporation’la Anlaştı

Hava taşımacılığında önemli çarklar arasında yer alan Pegasus, varlık satışı yapacağını açıkladı. Toplam yedi adet Boeing 737-800NG tipi uçağını devretmeye hazırlanan şirket, Air Lease Corporation ile anlaştı. Uçakların devir bedeli ise 178 milyon 700 bin dolar olarak kaydedildi.

Air Lease Corporation’a satılacak olan 7 tane Boeing 737-800NG tipi uçak hakkındaki açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapıldı.

KAP’ta yer alan açıklamada Pegasus’un Air Lease Corporation ile anlaştığı ifade edildi. Havayolu şirketi ile ilk anlaşma 14 Şubat tarihinde 3 adet uçak üzerinde sağlandı. İkinci anlaşma ise 17 Mart tarihinde 4 uçak ile belirlendi. Buna göre Pegasus söz konusu havayolu şirketini toplam 7 tane uçağını devredecek. Boeing 737-800NG tipi uçakların toplam bedeli 644 milyon 356 bin 460 TL olarak belirlendi. Uçakların devir işlemleri ise ekim ayının sonuna kadar tamamlanacak.

Pegasus’un KAP’a yaptığı açıklamada, satış tutarının şirkete ait aralık sonu itibariyle hesaplanan toplam aktifin yüzde 10’luk bölümünden fazla olduğunu da kaydedildi. bu nedenle SPK Özel Durumlar Rehberi kapsamında özel durumun açıklandığı bildirildi.

Açıklamada, söz konusu devrin temelinde 2012 senesinde imzaları atılan Airbus siparişi anlaşmasına işaret edildi. Yakıt kullanımını içeren portföydeki değişimi hızlandırma ana neden olarak açıklandı.

Pegasus söz konusu satışta yer alan uçakların satış bedellerinin, Airbus teslimatları noktasında kullanılacağını ve teslimatların daha hızlı olacağını bildirdi.

Airbus alımı sonrasında kalan bedel ise şirket tarafından yeni yatırımlarda değerlendirilecek. Şirket 2017 yılında Airbus 320/321 Neo tipi uçaklarının filosundaki payını yükseltmeyi hedefliyor. Böylelikle Pegasus filosunda bulunan uçakların yaşı da düşürülmüş olacak. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.