Mobil İletişime 150 Milyar Lira Harcandı

0

Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımızda daha çok yer edinmeye başlayan ve genç yaşlı herkesin sahip olduğu cep telefonlarına son 5 yıl içerisinde milyarlarca lira harcandı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerinden alınan bilgilere göre Türk Telekom, Vodafone, Turkcell ve Avea’nın son 5 yıllık zaman diliminde net satış gelirleri toplamı 146 milyar 287 milyon 759 bin 493 liraya ulaştı. Verilerden alınan bilgilere göre mobil başta olmak üzere telekomünikasyon hizmetlerinden elde edilen gelir yıllara göre artış göstererek ilerledi. Son 5 yıl içerisinde 150 milyara yakın gelirin ülkenin telekomünikasyon ürünlerini kullanmadaki oranını ortaya çıkardığını belirten yetkililer, vatandaşların bu tarz ürünleri kullanmakta çekimser davranmadıklarını belirtti.

Birincilik Turkcell’in Oldu

BTK tarafından verilen bilgilerden elde edildiğine göre telekomünikasyon alanında aslan payı Turkcell’in oldu. Verilere göre Turkcell son 5 yıl içerisinde en fazla net satış geliri elde eden GSM operatörü oldu ve 47 milyar 861 milyon 984 bin 371 lira gelir elde etti. Ülke genelinde böyle bir satış oranına sahip olan Turkcell yatırımlarına devam ederek pastadan aldığı payı daha da büyütmek için çalışıyor.

Memnun Edici Gelir

BTK verileri incelendiğinde birinciliği Turkcell alsa bile sıralamanın devamındaki GSM operatörlerinin gelir tutarlarının da yüksek olduğu bilgisini elde ediyoruz. Turkcell’in birinci olduğu sıralamada ikinciliği 40 milyar 225 milyon 515 bin 547 lira ile Türk Telekom geliyor. Sıralamada 35 milyar 841 milyon 970 bin 570 lira ile Vodafone gelirken onu 22 milyar 358 milyon 289 bin 5 lira net satış geliri ile Avea takip ediyor.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version