Ana SayfaGündemTurkuaz Kart İşsizliğe Çözüm Sunacak

Turkuaz Kart İşsizliğe Çözüm Sunacak
T

-

10 ilde başlatılan Turkuaz Kart uygulaması başvuruları şimdiden büyük ilgi görmeye başlamıştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar sonrasında Turkuaz Kartın yıl sonunda işsizliği belirli bir oranda düşürmesi planlanıyor. 

Türkiye’ye beyin ve iş gücünün kazandırılması için gerçekleştirilen Turkuaz Kart uygulaması çok konuşulmuştu. Bu süreç içerisinde kart uygulamasının büyük devlet şartlarından birisi olduğu ifade edilmişti. Uygulamanın hayata geçirilmesi için ilk olarak 10 farklı il belirlenmiş ve bu illerde başvuruların başladığı açıklanmıştı. Çalıma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüklerinin kurulduğu açıklanmıştı. Bunun ardından uygulamanın bir proje haline getirildiği açıklandı. 

Uygulama Resmi gazetede yayınlanarak hayata geçirildi. Yapılan projenin asıl amacının Türkiye’ye beyin göçünü sağlamak ve iş gücünü artırmak için planlandığı öğrenildi. Beyin gücünün artırılması ile birlikte sermaye gücünün de artırılması planlanıyor. Turkuaz Kart bu çalışmanın bir parçası olarak ifade ediliyor. Ülkede yatırım yapmak isteyenlerin bu kart ile birlikte yatırımlarını daha sağlam bir şekilde gerçekleştirmeleri planlanıyor. Türkiye’nin yıllarca başka ülkelere beyin gücü ve iş gücü anlamında gönderim sağladığı bilinirken bu yıllardan sonra artık Türkiye’nin göç alması gerektiği planlandı. 

Yapılacak olan Turkuaz Kart projesi detaylı bir şekilde incelendiği zaman Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı istihdam projesi olarak değerlendirilmektedir. Gelecek olan 2 milyon kişinin primleri İŞKUR tarafından ödeneceği için istihdama ve işverenlere büyük katkı sağlaması bekleniyor. Yıl sonunda bir değerlendirme yapıldığı zaman istihdam oranlarına yüzde 10 oranında bir katkı sağlaması planlanıyor. Projenin ilerleyen dönemlerde yaygınlaştırılması bekleniyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,356TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol