Alternatif Yakıt CNG

Yeni yakıt alternatifi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Enerji Piyasası Kurumu (EPDK) yetkilileri, Türkiye’de araçlarda kullanılan benzin, motorin ve LPG’den sonra CNG’nin de daha yaygın kullanılması için iletim hattına uzak olan istasyonlara iletimin sağlanacağını açıkladılar. Yönetmelikte yapılan değişikliklerden sonra CNG (Otogaz) lisansına sahip olan şirketler CNG dolum tesis ve istasyonlarına satış yapabilecekler. Yapılan çalışmalar sonrasında CNG lisansına sahip olan şirketler, mevcut şartlardaki doğalgaz iletim şebekesi üzerinden temin edilebilen CNG’yi daha uzakta bulunan istasyonlara gönderebilecekler. Uzak istasyonlara taşınmanın büyük tüpler içerisinde karayolu üzerinden gerçekleştirileceğini belirten yetkililer, yapılan bu taşıma ile CNG’nin gerekli mevzuat hükümlerini yerine getiren akaryakıt istasyonlarında satışını gerçekleşeceğini söylediler.

Dünyada Popülerleşiyor

Dünyada CNG kullanımının giderek yaygınlaştığını belirten yetkililer, dünyadaki en fazla CNG satış istasyonunun Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğunu söylüyor. ABD’de 1650 akaryakıt istasyonunda, İtalya’da 1040 akaryakıt istasyonunda, Almanya’da 920 akaryakıt istasyonunda CNG satışının olduğunu söyleyen yetkililer, Türkiye’de ise şu an için sadece 27 istasyonda CNG satışının gerçekleştiğini belirtti.

En Fazla İtalya

CNG ile çalışan araçlar hakkında bir inceleme yapıldığında ise en fazla CNG ile çalışan aracın 900 bin adet ile İtalya’da bulunduğunu, bu ülkeyi 150 bin araç ile ABD’nin takip ettiğini üçüncü sırada ise 100 bin araç ile Almanya’nın geldiğini belirten yetkililer, Türkiye’de ise CNG ile çalışan araç sayısının sadece 4 bin olduğunu belirtti.

Doğalgaz Pazar’ı Büyür

Çevreci bir yakıt türü olan CNG’nin kullanımının yaygınlaşması ile karbon salınımının azalacağını ve kullanıma uygun araçların bu yakıtı tercih etmesi ile ülkedeki doğalgaz pazarının yüzde 50 oranında büyüyeceğini belirten yetkililer, CNG’nin diğer akaryakıt türlerine göre birim maliyetinin daha ucuz olduğunu sözlerine eklediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.