Torku Un Entegre Tesisi Nakliye Giderlerini Düşürecek

Torku Un Entegre Tesisinin tamamlanması ardından üretim aşamasına geçildi. Tesiste üretilen buğday unu bisküvi ve gofret üretiminde ana madde olarak kullanılacak.  

Pankobirlik Başkanı, Torku Un Entegre Tesisinin üretime geçmesi ardından önemli açıklamalar yaptı. Tesisin üretime geçmesiyle nakliye giderlerinin azalacağının altını çizen Recep Konuk, “Maliyetlerde azalama bekliyoruz” dedi.

Bölgede buğday üretimi yapan çiftçiler içinde önem arz eden Torku Un Entegre Tesisi, bir anlamda üreticinin garantisi olacak. Günlük buğday işleme kapasitesi 200 ton olan dev tesis, çiftçiden alımı aracısız yapacak. Başlangıç için endüstriyel un çeşitlerinin üretimini gerçekleştirecek tesis, ilerleyen dönemlerde farklı çeşitleri de bünyesinde üretecek.

Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı açıklamasında “Böyle tesislerin artması, sektörde atıştırmalık gıda üreten tesislerin giderlerinde azalmaya neden olacak. Üretim aşamasındaki giderlerin azalması işletmelere pozitif yönlü yansıyacak” şeklinde konuştu. Konya Şeker tarafından yapılan bu yatırımın, üreticiden aracısız buğday alacağının altını çizen Konuk, kentte üretilen senelik buğdayın 4,2 milyon ton civarında olduğunu söyledi. “Üretilen bu buğdayın neredeyse yarısını bisküvi ve gofret üretiminde kullanıyoruz. Konya’da bu sektörde faaliyet gösteren tesisler üretimdeki ana maddeye çok yakın” diyerek Torku Un Entegre Tesisinin bölge için önemini vurguladı.

Recep Konuk firmanın üretim odaklı büyüdüğüne de dikkat çekti. Firmanın büyüme aşamasında çiftçinin de daha fazla üretim yapacağının altını çizen Konuk, önceliklerinin üreticinin ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Torku Un Entegre Tesisi üretim için düğmeye bastı. Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan tesis günde 200 ton buğdayı işleyecek. Tesisin kapladığı toplam alan ise on bin metrekareden fazla. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.