IAB Türkiye, geçen yılı kapsayan dijital reklam yatırımlarına dair bilgileri paylaştı. Buna göre geçen yıl dijital reklama yapılan yatırımlarda yüzde 13,7’lik oranda artış kaydedildi. Dijital reklam yatırımlarına harcanan tutar ise 1.872,4 milyon liraya kadar yükseldi.

Araştırma kapsamında, geçen yıl display reklam yatırımlarının bir önceki seneye kıyasla yüzde 11 oranında büyüdüğü gözlemlendi. Bu alandaki yatırımların tutarı 1.059,1 milyon lira olarak gerçekleşti. Kategori bazında en fazla payı gösteri veya tıklanma bazlı yatırımların aldığı görüldü. Yüzde 34 oranında büyüme kaydeden diğer bir kategori ise video reklamlarında hayata geçti.

IAB Türkiye raporunda arama motoru yatırımları da yerini aldı. Söz konusu yatırımların miktarı 706,6 milyon lira olarak açıklandı. Raporda ilan sayfalarına yapılan yatırımların 91,1 milyon olduğu belirtildi.

Tüm bu kategorilerde büyüme gözlemlenirken e-posta kategorisi yatırımlarında küçülme devam etti. E-posta reklam yatırımları 2016 yılında 5 milyon 600 bin lira olarak gerçekleşti. Oyun içine yerleştirilen reklamlarsa on milyon liralık yatırıma ev sahipliği yaptı.

IAB Türkiye yetkilisi raporun yayımlaması ardından açıklama yaptı. Selim Gülmen tarafından yapılan değerlendirmede 2016 yılının dijital reklam yatırımları açısından iyi bir yıl olduğu belirtildi. Gülmen açıklamasında “Dijital reklam yatırımları, ekonomiye olumlu katkı sağladı. 2016 yılı tüm zorluklara rağmen bu sektörde iyi bir yılı geride bıraktı. Söktürün 2017 yılında daha güçlü ve yenilikçi olmasını sağlamaya çalışmalıyız. Sektörel gelişim için yasal zemin hazırlanmalı. Sektör ve yasalar uyumlu hale getirilmeli. Bunun yanında sektöre destek verecek fonlar hazırlanmalı. Eğitimin her döneminde dijital performansın yükselmesi hedeflenerek, eğitim alanına bu sektörde dahil edilmeli” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.