Konuttan pay almayı sağlayan gayrimenkul sertifikası çalışmalarının artık inşaat firmalarına finansman sağlayacağı düşünüldüğü zaman satılık konut fiyatlarının yüzde 20 oranında ucuzlamasına yol açacağı konuşuluyor. 

Türkiye’de emlak sektörü alanında yapılan köklü değişiklikler ve destekler devam ederken son zamanlarda ülkemizde hiç kullanılmamış olan yeni bir sistemin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu süreç içerisinde artık vatandaşların metrekare hesabı ile konut alabilmelerinin önü açılmış olacak. Bu sistem gayrimenkul sertifikası adı altında hayata geçirilen yeni bir sistem olarak ifade ediliyor. İlk defa TOKİ tarafından hayata geçirilecek olan yeni 3 farklı inşaat projesi içerisinde uygulanması bekleniyor. 

Yapılacak olan sistemin ilk çalışmasında ilk sertifika alanlar için pay başı fiyatı hesaplandı. Bu hesaplamalara göre pay başı fiyatının 42.5 lira olmasına karar verildi. Gayrimenkul sertifikası çalışmalarının hayata geçirilmesi ile birlikte inşaat firmalarına bağlı olarak gerçekleştirilen konut yapımlarında finansman açısından durumun önemli bir kaynak oluşturulması beklenenler arasında yer alıyor. Bu durumdan inşaat firmaları kadar ev almak isteyen vatandaşlarında olumlu bir şekilde etkilenmeleri bekleniyor. Artık inşaat firmalarının kredisiz bir şekilde finansmana ulaşmalarının önü açıldığı için faizlerle uğraşmalarına gerek kalmayacak. Firmalar daha ucuz fiyatlara konut mal edebilecekler. 

Yetkililer tarafından bu ucuzluğun fiyatlara da yansımasının mümkün olduğunu dile getirdiler. Sertifika ile alınan konutların yüzde 20 oranında daha uygun fiyata satılmasının önü açılacak. Bu sayede yeni konut almak isteyenlere çeşitli imkanlar sunulmuş olacak. Gayrimenkul sertifikası sayesinde vatandaşların bütçelerini zorlamadan kendi maddi durumlarına göre pay almaları planlanıyor. Bu süreç içerisinde 50 liralık pay almanın dahi mümkün olacağı konuşuluyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.