Ana SayfaEkonomiVatandaşın Yeni İşi “Gazetecilik”

Vatandaşın Yeni İşi “Gazetecilik”
V

-

Vatandaş Gazeteciliği Umut Vaat Ediyor

Vatandaş gazeteciliği her geçen gün artarak devam ederken, imkanı değerlendiren bazı vatandaşlar bu işi gelir kapısı haline getirdi. Gündemde yer alacak ve basın kuruluşlarının hiç birisinde olmayan bir fotoğrafla anında beş bin lira gibi bir kazanç elde edebilirsiniz.

Akıllı cep telefonlarının hayatımıza dahil olmasıyla son zamanlarda bilinçli ya da bilinçsiz olarak vatandaşların yaptığı gazetecilik, geleceğin yeni mesleği olarak gösteriliyor.

Bir fotoğraf karesi yada birkaç dakikalık kamera kaydı ile büyük kazançlar elde etmeyi vaat eden bu iş, gazeteciliğin bir kolu oldu bile! Gerçekten haber değeri olan bir kareye yüz lira ile 5 bin TL arasında değişen fiyatlar ödendiği ifade edilirken, bu işi hayatınıza geçirmenin tek şartı ise kamere özelliği olan bir telefona sahip olmak olarak kaydediliyor.

Basın ve yayın kuruluşlarında profesyonel olarak bu işi yapan bir habercinin aylık kazancı yanında “vatandaş gazeteciliği” gelirinin yüksek olduğu görülüyor. Profesyonel olarak gazetecilik yapan bir çalışan ayda sadece beş bin lira civarında kazanç elde edebiliyor. İki durum arasında kıyaslama yapıldığında ise “vatandaş gazeteciliğinin” kârlı bir iş olduğu görülüyor.

Vatandaş Gazeteciliği Nasıl Yapılır?

Görsel ve yazılı basın tarafından ilginç ve haber değeri olan haberler değerlendirmeye alınıyor. Bunun için haber bültenlerinin WhatsApp hatları kullanıyor. İhbar hattına gönderilen bu görüntüler karşılığında kuruluş vatandaşa ödeme yapıyor. Haberin taze ve basında yer almayan içeriğe sahip olması ise ödenen bedelin miktarını belirliyor. İhbar edilen haberler bir kaza anıda olabiliyor, ünlü birinin kaçamağı da olabiliyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,348TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol