Altın Güne Yükselişle Başladı

0

Altının gram fiyatında dün yaşanan gerilemenin aksine bugün güne yükseliş ile başlaması altının hangi seviyeye kadar yükseleceğini düşündürüyor. Dün gün içerisinde 142,6 liraya kadar gerileyen altının gram fiyatı doların 3,64 TL sınırına kadar yükselmesi sonrasında güne yükseliş ile başladı. Konu hakkında açıklama yapan analisteler altındaki bu yükselişin doların yükselmesine paralel olduğunu Fed kararlarının bu yükselişte etkili olduğunu belirtiyor. Gün içerisindeki 142,6 lira seviyesine düşüşüne rağmen altın doların yükselmesi ile birlikte kapanışta bir önceki günün kapanışına göre yüzde 1,34 oranında artış gösterdi ve 145,4 liradan tamamladı.

Güne Yükseliş İle Başladı

Kapanışta yaşanan yükseliş bugün ki açılışta da devam ettiren altının gram fiyatı saat 10:20 itibari ile 145,5 liradan satışa sunuluyor. Yaşanan bu yükseliş sonrasında Kapalıçarşı’da çeyrek altın 239 liradan satışa sunulurken, Cumhuriyet altını ise 974 liradan satışa sunuluyor.

Fed Kararı Etkiledi

Altın fiyatlarının çok çabuk yörünge değiştirmesi doların hareketi ile yakından ilgili olarak devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararı açıklamasının 6. İş gününde altının ons fiyatı da 1.1247,6 dolardan işlem görüyor. Geçtiğimiz haftalarda altının ons fiyatı 1200 doların altına düşmüştü ancak Fed’in açıkladığı faiz kararı yükselişe sebep oldu.

Yatay Seyir Devam Edebilir

Altının durumu hakkında yorumda bulunan analistler Fed’in faiz kararı sonrasında yükselişe geçen altının ons fiyatının küresel piyasalarda doların baskı altında kalması ile değer kazandığını, bugün yurt içi ve yurt dışı veri akışının sakin olduğunu ve altının ons fiyatında yatay seyrin devam etmesinin beklendiğini belirtiyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın