Son olarak yaptığı KDV açıklaması ile Mobilya ve beyaz eşya sektöründeki temsilcileri oldukça sevindiren ve KDV indiriminin devam edebileceği izlenimi oluşturan Maliye Bakanı Naci Ağbal, beyanname süreleri ile ilgili açıklaması ile de mükellefleri sevindirdi. Mart ayının vergi mükellefleri açısından çok yoğun geçtiği ve beyannamelerin yetiştirilmesinin büyük bir özveri gerektirdiği bir gerçek, beyannameler hakkında açıklama yapan Ağbal, sürecin uzatılmasının mükelleflerin işini bir nebze daha kolaylaştıracağını ve beyanname sürecinin daha rahat atlatılacağını söyledi.

KDV İndirimi

Dün yaptığı açıklama ile mobilya ve beyaz eşya sektöründe KDV indirimi konusunda umutlanma sebep olan Ağbal, KDV indirimi konusunda ekstra bir açıklamada bulunmadı. Daha önce yaptığı açıklamada KDV indiriminin tekrardan değerlendirileceğini normal şartlarda nisan sonunda bitmesi planlanan indirim sürecinin konuşulması gerektiğini esnafın sürecin uzaması yönündeki taleplerini dikkate aldıklarını belirten Ağbal’ın konu hakkında ilerleyen günlerde yeni bir açıklama yapması bekleniyor.

Beyanname Süreleri Uzatıldı

Yaptığı açıklama ile beyanname sürelerinin uzatıldığını belirten Ağbal, mart ayının 23’ünde verilmesi gereken muhtasar beyanname süresinin 23 Mart’tan 27 Mart’a uzatıldığını, ayın 24’ün de verilmesi gereken KDV beyannamesinin ise 24 Mart tarihinden 27 Mart tarihine kadar uzatıldığını, 27 Mart tarihinde verilmesi gereken gelir vergisi beyannamesinin ise 31 Mart tarihine kadar uzatıldığını söyledi.

Ödemede Değişiklik Yok

Mart ayının mükellefler için çok yoğun geçtiğini ve beyanname sürelerinin uzatılmasının mükellefler tarafından memnuniyet ile karşılanacağını düşündüklerini belirten Ağbal, beyanname sürelerinin uzatılmasının ödeme sürelerini etkilemeyeceğinin altını çizdi. Ağbal beyanname sürelerinin uzatılmasına rağmen ödeme sürelerinde bir değişiklik olmadığını bu yüzden vatandaşların ödeme sürelerinde hassas davranmalarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty + eighteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.