25 Yıllık Evli Olan Ev Hanımlarına Emeklilik İmkanı!

0

Ev hanımlarının emekli olma şansı elde edeceği yasa teklifi TBMM’ye sunuldu.

Ev hanımları bu habere kilitlendi. Milyonlarca çalışmayan, ev hanımının emekli olmasını öngören yasa teklifi meclise verildi. Kanun teklifine göre 25 yıllık evli olan hanımlarının emekli olması için ilgili kanunda düzenleme yapılacak. Yasa teklifinin Meclisten geçmesi halinde en az 25 senedir evli olan hanımlar emekli olma hakkını elde edecek.

Meclise söz konusu yasa teklifini CHP’li milletvekili sundu. Partinin Antalya vekili olarak mecliste olan Niyazi Nefi Kara ilgili kanunda değişiklik yapılarak düşük gelirli, sosyal sigorta kapsamına prim ödemesi yapamayacak durumda olan, sigortalı olarak çalışmamış olan, SGK veri tabanında bir kaydı bulunmayan ve SGK kapsamında prim ödemesi yapamayan ev hanımlarına yönelik düzenleme yapılmasını; düzenlemeyle söz konusu hanımların yaşlılık maaşı almalarını içeren bir yasa teklifini Meclise sundu.

Vekilin TBMM’ye sunduğu yasa teklifine göre, SGK’ya bağlı olarak maaş almayan ve prim ödeyemeyen, bunun yanında 25 yıldır evli olan hanımlar söz konu teklif meclis tarafından onaylanırsa; emekli olma ve diğer imkanlardan yararlanma hakkı kazanacak. Kanun teklifinin şartları arasında kanun tarafından belirtilen yaş sınırı ve primlerin gün miktarı esas alınması öngörüldü.

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kadar ev hanımını ilgilendiren bu haber, ev hanımlarının umudu oldu. Yasa teklifinin meclisten geçmesi halinde emekli olma imkanı yakalayacak olan ev hanımları şimdiden heyecanlı bekleyişe geçti. CHP’li vekil Niyazi Nefi Kara konuyla ilgili yaptığı açıklamada 25 yıllık evli olan ev hanımların evde çalıştıklarını ifade ederek “Ev hanımlarımız da emekli olmayı hak ediyor” dedi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın