Ana SayfaEkonomiİhracatçıya ‘Yeşil Pasaport’ Yasallaştı!

İhracatçıya ‘Yeşil Pasaport’ Yasallaştı!

-

İhracatçıya yeşil pasaport uygulaması hakkındaki karar Resmi Gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

İhracat yapan firma yetkililerine verilmesi öngörülen yeşil pasaportta son dakika gelişmesi yaşandı. Bir süredir gündemde olan fakat neticelendirilmiş, ihracatçıya yeşil pasaport verilmesi konusu netlik kazandı.

Bakanlar Kurulu tarafından yeşil pasaport uygulaması hakkında verilen karar Resmi Gazetede yayımlandı. Böylelikle ihracat yapan firmaların ortakları, yetkilileri ve çalışanları yeşil pasaport alma hakkı kazandı. Yaşanan gelişmeyi olumlu karşılayan ihracatçılar, uygulamanın kapsamlı olmasına da memnun oldu. Hususi damgalı pasaport uygulaması bu gün itibari ile yasallaştı.

İhracat Tutarları Baz Alınacak

Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen esaslar şöyle belirlendi. Geçen 3 yıl içerisinde ihracat miktarı 1 ile 10 dolar arasında değişen firmalara bir kişi olmak üzere yeşil pasaport verilecek. 10 milyon ile 25 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştirmiş firmalar ise 2 kişilik hakka sahip olacak. 25 ile 50 milyon dolarlık ihracatı hayata geçirmiş firma yetkililerinden 3 kişi yeşil pasaport alma şansı elde edecek. 50 ile 100 milyon dolar seviyesinde ihracata imza atan firmalardan ise 4 kişi hususi damgalı pasaport alma hakkına sahip olacak. Yüz milyon dolardan fazla ihracat yaptığı belirlenen firmalara ise 5 kişilik yeşil pasaport hakkı tanınacak. İhracat tutarları ise ilgili bakanlık tarafından tespit edilecek. Ekonomi Bakanlığı bu tutarlarda ihracat yapmış olan firmaların tespiti ardından, firma listelerini bölge müdürlüklerine ve ihracatçı birlikleri bünyelerine iletecek.

Hususi damgalı pasaport uygulamasından yararlanmak isteyen firmalara ifade edilen şartlar dahilinde 2 yıl geçerli olmak üzere yeşil pasaport verilecek. Firma yetkililerinin, ortaklarının ve çalışanların hak kazanacağı yeşil pasaport uygulaması sadece söz konusu kişileri kapsayacak. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol