Ana SayfaSigortaSigorta Acentelerinden Tavan Fiyat Uygulamasına İlk Tepki

Sigorta Acentelerinden Tavan Fiyat Uygulamasına İlk Tepki
S

-

Zorunlu trafik sigortasındaki yeni uygulama acenteleri endişelendirdi.

Zorunlu trafik sigortasına yapılan yeni düzenlemeyle, tavan fiyat uygulamasına geçilmesi öngörüldü. Nisan ayından itibaren uygulanmaya başlanacak olan karar sigorta acentelerini telaşlandırdı.

Sigorta acentelerini temsilen açıklamalar yapan Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı, yeni uygulamayla yaklaşık yedi bin acentenin batma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Sektörde çalışan yirmi bin kadar kişinin işsiz kalma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten dernek başkanı Kemal Gazioğlu, prim tutarlarının sürücü baz alınarak tespit edildiğinin altını çizdi.

Alınan bu karar ardından konuşan Gazioğlu, “Geçilmesi hedeflenen uygulama karşısında bizler acenteler olarak şaşkınlık içerisindeyiz” dedi. Kemal Gazioğlu açıklamasında zorunlu trafik sigortası kapsamında alınmakta olan prim tutarlarının araç bazlı olmadığına da işaret etti.

Başbakan Yıldırım ile 9 Şubatta Görüştüm

SADER Başkanı açıklamasında Başbakan ile yaptığı görüşmenin detaylarını aktardı. “Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ile 9 Şubatta yaptığımız görüşmede, zorunlu araç sigortasında sürücülerin değil araçların sigorta kapsamına alındığını kendisine aktardım. Bu durumun tam tersinin yapılması gerektiğinin altını çizdim. Vatandaşların prim tutarlarının yükseldiğine yönelik şikayetlerini de kendisine bildirdi. Fakat primlerin tutarını belirleyen noktanın, sürücünün trafikteki performansına bağlı olduğunu da kaydetti. Yani trafik cezası fazla olan bir sürücünün ödeyeceği prim ile cezası az olan bir sürücünün primlerinin farklı olduğunu kendisine açıkladım. Bu açıklamalar sonrasında Sayın Başbakan Mehmet Şimşek ile görüştü” dedi.

“Tüm bu gelişmeler sonrasında SADER ve acenteler bir araya geldik. İki hafta öncesinde ise Hazine Müsteşarlığıyla bir konuşma yapıldı. Bizler sigorta acenteleri olarak İngiliz Tipi uygulamayı bekliyorduk fakat şu anda hayata geçecek uygulama Türk tipi olarak karşımıza geldi” diyen SADER Başkanı şaşkın olduklarını kaydetti. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol