O Ülkeden Et İthalatı Olmayacak

Bozuk et ile gündeme gelen ülkeden et ithalatına yasak konuldu.

Son dönemlerde bozuk et skandalı ile gündeme oturan ve dünyada pek çok alanda tepki gören olay sonrasında Brezilya’dan et alınmasına yasak konuldu. Skandalın yaşanmasından sonra Brezilya’dan et ithalatını durduran ülkeler arasına Vietnam ve Endonezya’ da katıldı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre yaşanan bu bozuk eti skandalı sonrasında ülkesindeki vatandaşların sağlığını korumak isteyen gümrük yetkilileri Brezilya’dan tavuk eti ve sığır eti ithalatının durdurulması yönünde bir karar aldı. Konu hakkında açıklama yapan Endonezya Tarım Bakanlığı Hayvan Sağlığı Dairesi Başkanı Ketut Diarmita, yapılan bu et yasağı uygulamasının hem sağlık alanında önlem almak hem de ülkeye helal olmayan et girişini engellemek için olduğunu söyledi.

İthalata İhtiyaç Yok

Bozuk et skandalı sonrasında sığır eti ve tavuk eti talebine ilişkin yürütülen araştırmaların daha detaylı yapıldığını ve elde edilen bilgiler sonucunda iç pazarda et ithalatına yönelik bir ihtiyaç görülmediğini belirten Diarmita, şu an için ithalatın geçici durdurulduğunu ancak Endonezya Et Komisyonu’nun Brezilya’dan et ithalatının kalıcı olarak durdurulmasını talep ettiğini ithalatta fiziksel ve prosedür incelemelerinin daha detaylı devam etmesi gerektiğini söyledi.

Vietnam Da Yasak Getirdi

Endonezya’nın et ithalatına yasak koymasından sonra aynı karar Vietnam’dan da geldi. Brezilya’da bozuk et skandalı kapsamında 21 fabrikanın incelemeye alındığını ve bu kapsamda Brezilya’dan et ithalatını durdurma kararı aldıklarını belirten Vietnamlı yetkililer, Brezilya’nın bozuk etlerin son kullanma tarihlerini değiştirmesinin ve etlere kimyasal su ve madde karıştırarak ülkelere bozuk et ithal etmesinin hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini söyledi. Skandalın ortay çıkması ile birlikte başta Avrupa Birliği olmak üzere pek çok ülke bu ülkeden donmuş et ithalatını durdurmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.