Ana SayfaEkonomiEnerjSa'da Yeni Yapılanma! İki Ayrı Şirket Oluyor

EnerjSa’da Yeni Yapılanma! İki Ayrı Şirket Oluyor
E

-

Enerjisa aldığı kararla iştiraklerini yeniden yapılandıracak. Konuyla ilgili Hacı Ömer Sabancı Holdi̇ng A.Ş. kamuyu Aydınlatma Platformuna açıklama yaptı. Hacı Ömer Sabancı Holdi̇ng A.Ş. şirketin yüzde elli payına sahipti. Enerjisa Enerjinin diğer yüzde 50’lik payının sahibi ise E.ON şirketi!

İştirak paylarının yeniden yapılandırılacağını duyuran Hacı Ömer Sabancı Holdi̇ng A.Ş., şirketin iki çatıya ayrılacağını kaydetti. Buna göre Enerjisa Enerji, enerji dağıtım ve enerji üretim olarak iki alanda yönetilecek.

Hacı Ömer Sabancı Holdi̇ng’in KAP’a yaptığı açıklamada, şirkete bağlı dağıtım ve perakende satışı yapan şirketlerin bir bünyede; üretim ve toptan satışın bir bünyede toplanacağı kaydedildi. Ayrıca KAP’a yapılan açıklamada elektrik satış platformunda doğal gaz satış işlemlerinin de yürütüleceği bildirildi. Bu açıklamaya göre Enerjisa Enerji, üretim ve satış kanallarını farklı bünyelerde bir araya getirmiş oldu.

Hacı Ömer Sabancı Holdi̇ng’in KAP’a yaptığı açıklamada yeni yapılandırma ile şirketin daha güçlü olacağının altı çizildi. İki ayrı şirket bünyesinden takip edilmesi hedeflenen işlemler Enerjisa Enerji’nin performansını arttıracak.

KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Enerjisa Enerji Almanya’da hayata geçti. Şirket pay sahipleri Hacı Ömer Sabancı Holdi̇ng ve Alman şirket E.ON’dur. İki şirkette Enerjisa Enerji’de eşit paya sahiptir. Enerjisa Enerji için Alman şirket ile yeniden yapılandırma konusunda uzlaşılmıştır. Anlaşmamız Enerjisa Enerji’nin satış ve üretim kanalları için iki ayrı şirketin kurulmasını öngörmektedir. Aldığımız karar doğrultusunda elektirik ve doğalgaz satışını bir şirkette, elektrik üretimini bir şirket çatısında toplayacağız” denildi.

Yapılan açıklamada önümüzdeki dönemde kurulması planlanan şirketlerin halka arz noktasında da aktif olacağı kaydedildi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol