Ekonomi Şimşek: Parlamenter Sistem İstikrar Sağlamadı

Şimşek: Parlamenter Sistem İstikrar Sağlamadı

Son Güncelleme:

Uludağ Ekonomi Zirvesinde önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dünyanın ve Türkiye’nin çok karışık bir dönemden geçtiğini, bu zorlu sürecin ancak istikrar ile atlatılabileceğini söyledi. Türkiye ekonomisinin 2000’li yılların başından beri ortalama olarak yüzde 6 oranında büyüdüğünü ve geçen yıl yaşanan darbe girişimi ve terör etkisi ile ekonominin çok ciddi bir yavaşlama sürecine girdiğini söyleyen Şimşek, tüm bu yaşanan negatif olaylara rağmen sınırlı seviyede de olsa büyümenin devam ettiğini ve bundan sonra da devam etmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi. 2017 yılının geçmiş yıllardaki kötü sonuçları düzeltmek adına önemli olduğunu söyleyen Şimşek, yılın ilk çeyreğinde tüm belirsizliklere rağmen büyümenin devam ettiğinin ve bunun sevindirici olduğunu söyledi.

Reform Gündemi Var

Dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendiren Şimşek, belirsizliklerin azalması ile Türkiye’nin yeni bir reform hamlesi yapacağını ve yüksek büyüme patikasına çıkacağını, dışarıdan bakıldığından kötü bir Türkiye algısı oluştuğunu ancak gerçekliğin öyle olmadığını, çok kapsamlı reformlar yapılarak Türkiye’nin orta ve uzun vadede güçlü bir ülke haline gelmesi için çalışılacağını söyledi.

Parlamenter Sistem İstikrar Sağlamadı

1923 yılından beri 65 hükümet geldiğini ve bu hükümetlerin ortalama ömrünün 17 – 18 ay olduğunu belirten Şimşek, Anayasa değişikliği ile yönetimde istikrar sağlanacağını parlamenter sistemin bu istikrarı sağlayamadığını söyledi. Milletin sandığa gideceğini ve 5 yıllığına kendi yönetimini seçeceğini belirten Şimşek, üst düzey bürokrasi sağlanacağını ve yönetimin daha sağlıklı olacağını söyledi.

Anayasa Değişikliği

Yeni sistemin avantajlarından bahseden Şimşek, şu anki sistemin bir an önce değişmesi gerektiğini ve bir açmaza doğru gittiğini, anayasa değişikliği ile ülkenin önünün açılacağını söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,400BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,638TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,524TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler