Ekonomi Stajyer Maaşlarında Son Dakika Gelişmesi! En Az 421 TL Olacak

Stajyer Maaşlarında Son Dakika Gelişmesi! En Az 421 TL Olacak

Son Güncelleme:

Stajyer öğrencilerin hepsi 2017’de en az 421,21 TL maaş alacak. Maaşlardan vergi kesintisi de yapılmayacak!

Yaz döneminde staj yapacak öğrencilere iyi haber geldi. Stajyerlere verilen maaşlar yasa kapsamında düzenlendi. Böylelikle önemli bir tartışma konusu da netlik kazanmış oldu.

Yaz döneminde işletmelerde staja başlayacak öğrenciler, staj maaşı olarak ne kadar para alacaklarını merak etmekteydiler. Birçok öğrenci ne kadar maaş alacağını bilmeden staja başlarken, konu hakkında yeni bir düzenleme yapılarak; kafalardaki bu soru netlik kazandı. Konuyla ilgili düzenleme “6764 sayılı kanun” çerçevesinde yapıldı. Staj maaşları hakkında usul ve esasları açık şekilde ifade eden yasa, yeni bir uygulamanın hayata geçeceğini de bildirdi. Buna göre staj öğrencileri maaşlarına devlet desteğinin de verilmesine karar veridi.

6764 sayılı kanun, staj yapan öğrenci maaşlarının taban ve tavan miktarlarını belirledi. Buna göre bu yaz staj yapacak bütün öğrenciler asgari ücretin en az yüzde 30’luk dilimi kadar maaş alma hakkına sahip olacak. Bu oranda 421 lira 21 kuruşa denk geliyor. Stajyer öğrenci çalıştıran ve yirmi personeli olan bir işletmede staj yapan öğrenciye verilecek devlet katkısı ise asgari ücretin üçte ikilik bölümü kadar olacak. İşletmenin toplam çalışan sayısı 20’den az ise sağlanacak devlet katkısı asgari ücretin üçte birlik kısmı kadar olacak.

Yaz döneminde stajyer öğrenciyi işletmeleri bünyesinde çalıştıran işletmeler, öğrencilere verecekleri “Staj maaşını” takvimler ayın onunu gösterene kadar stajyerlerin hesaplarına aktarmak zorunda olacak. Öğrencilere verilen devlet katkısıysa işletmeler tarafından eğitim kurumu müdürlüğüne iletilen bankaların hesaplarına yatırılacak. Devlet katkısı ise en geç ayın 25’inde hesaplara aktarılmış olacak.

Bu yıl stajyerlerin maaşlarından bir kesinti de söz konusu olmayacak. Tek kesinti devamsızlık durumunda, devam edilmeyen gün sayısı miktarında hayata geçecek. 

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,409BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,633TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,529TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler