Ekonomi Türkiye Çay Tüketiminde Birinci

Türkiye Çay Tüketiminde Birinci

Son Güncelleme:

Ülke olarak çaya olan tutkumuz Dünya Çay Raporu ile de ispatlanmış oldu. Çin’de gerçekleştirilen Uluslararası Çay Kongresi hakkında açıklamalarda bulunan ve Dünya Çay Raporu sonucunu paylaşan Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Hasan Önder, dünyanın önde gelen çay üreticisi ülkelerinin temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen kongrenin çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye’nin dünyanın beşinci büyük çay üreticisi olduğunu belirten Önder, 2016 yılı verileri incelendiğinde dünyada çay tüketiminin arttığı bilgisinin elde edildiğini söyledi.

Dünya Genelinde Artış

Dünya genelinde çay üretiminde artış yaşandığını belirten Önder, son on yıllık zaman dilimi içerisinde dünya genelindeki çay üretim alanlarının 4,52 milyon hektara ulaştığını söyledi. Bu rakamın oldukça yüksek olduğunu belirten Önder dünya genelinde çaya karşı yoğun ilgi olduğunu söyledi.

Yüzde 85 Asya’da

Veriler incelendiğinde çay üretiminin yüzde 4,2 oranında artış gösterdiğini ve 5,31 milyon tona ulaştığını belirten Önder, bu üretimin yüzde 86’sını Asya’da gerçekleştirildiğini, yüzde 11’inin Afrika’da gerçekleştirildiğini, yüzde 3’lük kısmın ise diğer ülkelerde gerçekleştirildiğini söyledi.

Üretimde Çin Birinci

Dünyada çay üretiminde Çin’in 2 milyon 270 bin ton ile birinci sırada yer aldığını belirten Önder, Çin’i 1 milyon 210 bin ton ile hindistan2ın takip ettiğini, üçüncü sırada 475 bin ton çay üretimi ile Kenya’nın geldiğini onu 329 bin ton ile Sri Lanka’nın takip ettiğini söyledi.

Türkiye Üretimde Beşinci, Tüketimde Birinci

Türkiye’nin çay üretiminde 259 bin ton ile Sri Lanka’dan sonra geldiğini ve beşinci sırada yer aldığını belirten Önder, kişi başı yıllık 3,5 kilogram tüketim ile Türkiye’nin birinci sırada yer aldığını söyledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,429BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,622TakipçilerTakip Et
13TakipçilerTakip Et
2,533TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler