Ana SayfaEkonomiBayraktar: Peynirde Atılım Yapılmalı

Bayraktar: Peynirde Atılım Yapılmalı
B

-

Yaptığı yazılı açıklama ile Türkiye’deki peynir üretimi ve ihracatı hakkında bilgilendirmede bulunan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2016 yılında dünyada toplamda 19,4 milyon ton peynir üretimi gerçekleştirildiğini Türkiye’nin ise potansiyelinin altında bir performans göstererek 661 bin ton peynir üretimi ile dünya genelinde 3,4 oranında paya sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin 2015 yılı rakamlarını inceleyen ve kamuoyuna bilgilendirmede bulunan Bayraktar 2015 yılında 26,8 milyar dolarlık dünya peynir ihracat pazarından Türkiye’nin 162 milyon dolarlık ihracat oranı ile sadece yüzde 0,6 oranında pay alabildiğine dikkat çeken Bayraktar, rakamların potansiyelin çok altında odluğunu, dünya sıralamasında 24’üncü sırada olmamızın kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Süt Üretiminde Üst Sıralarda

Türkiye’nin dünyadaki 656 milyon tonluk inek sütü üretimin 17 milyon tonunu karşılayarak süt üretiminde 10’ uncu sırada yer aldığını, koyun sütü üretiminde ise 1,1 milyon ton ile Çin’den sonra geldiğini ve dünyada ikinci olduğunu, keçi sütü üretiminde 8’inci sırada, manda sütü üretiminde ise 9’uncu sırada yer aldığını bu yüzden peynir üretiminde daha üst seviyelerde olunması gerektiğini söyledi.

Hollanda’dan Gerideyiz

Dünyada peynir denilince akla ilk Fransa’nın geldiğini hatırlatan Bayraktar, Konya büyüklüğünde bir yüzölçümüne sahip olan Hollanda’nın 889 bin ton peynir üretimi ile Türkiye’yi geride bıraktığını, ülkede peynir üretim, ihracat ve tüketim performansının potansiyelin çok altında olduğunu söyledi.

İhracat Artabilir

Türkiye’de 193 çeşit peynir olduğunu ve bu çeşitlilik ile adeta bir peynir cenneti olduğunu belirten Bayraktar, ürünlerin dünyaya tanıtılması ile ihracatın en az 8 – 10 kat artacağını, ürünlerin ülkemize has olmasının farklı ülkeler tarafından beğeni toplayacağını söyledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol