KOSGEB Kredilerinde Bankalar Tersini Söylüyor

0

KOSGEB kredilerinin bankalar tarafından verilmediği iddia edilmesine rağmen bankalar tarafından yapılan açıklamalar sonrasında tam tersinin iddia edildiği öğrenildi. 

Hükümet destekli olarak orta ve küçük ölçekli işletmeleri geliştirmek, maddi sıkıntıları ortadan kaldırmak için sıfır faizli olarak 50 bin liralık kredi verilmesine karar verilmişti. KOSGEB kredilerinin ödemeleri devlet destekli bir şekilde her yıl geliştirilirken bu süreç içerisinde bu yıl binlerce kişiye ödeme yapılmasına karar verildi. Ancak bu süreç içerisinde bazı pürüzlerin yaşandığı ifade edildi. 

KOSGEB il müdürlüklerine vatandaşlar ve işletmeler tarafından çeşitli şikayetler yapılmaya başladı. Özellikle hükümet tarafından ödemelerde herhangi bir şekilde sıkıntının çıkarılmaması için sicil affının hayata geçirilmesine karar verilmişti. Sicil affı ile birlikte bankalarla sorun yaşayan vatandaşlarında sorunsuz bir şekilde kredi desteğinden faydalanmaları sağlanacaktı. Bu sayede geçtiğimiz yıl 15 bin işletme bu desteklerden yararlanırken bu rakam bu yıl 460 bine kadar çıktı. Ancak yinede beklenildiği gibi bir etkinin sağlanamadığı öğrenildi. Bankaların kredi desteğinden faydalanmaya hak kazanan binlerce işletmeye ve esnafa kredi desteğinin verilmediği öğrenildi. Bankalar tarafından esnafların ve işletmelerin daha önceki dönemlerde bankalarla yaşamış olduğu sorunlar gündeme getirildi ve sicil affına rağmen ödemelerin gerçekleştirilmediği öğrenildi. 

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın tarafından konu hakkında bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre gündeme gelen şikayetlerin tam aksine ödemelerin hızla yapılmaya devam ettiğini belirtti. Şimdiye kadar ödemelerde belirtildiği gibi bir uygulama eksikliği ya da sorunu ile karşılaşılmadığına vurgu yaptı. Konu hakkında gündeme gelen haberlerin asılsız olduğunu belirtti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın