Ana SayfaEkonomiŞubatta, Rus Turist Sayısı Yüzde 95 Attı

Şubatta, Rus Turist Sayısı Yüzde 95 Attı

-

Şubat ayında, Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısında ciddi bir düşüş yaşandı.

Şubat ayı turizmcinin yüzünü güldürmedi. Yabancı turist sayısında büyük düşüş meydana geldi. Şubat ayında turistlik gezi için Türkiye’yi tercih eden turist sayısının yüzde 6,5 oranında azaldığı görüldü. Şubatta Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı bir milyon 160 binde kaldı. Toplam turist sayısı düşüş kaydederken, Türkiye’ye gelen Rus turist sayısında ise yüzde 95’lik artış yaşandı. Rus turistlerin Türkiye’yi tercih etmesinde siyasi gelişmelerin etkisinin olduğu belirtildi.

Bakanlık Verileri Düşüşü Gösterdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tutulan kayıtlara göre Şubat ayında ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısı düştü. Bakanlık verileri düşüşün yüzde altı buçuk olduğunu gösterdi. Toplam turist sayısı ise bir milyon 160 bin kişi olarak kaydedildi.

Sezon Açıldığında Artışlar Yaşanacak!

Şubat ayında Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısında azalma gözlemse de, Ocak ayı ile bir kıyaslama yapıldığında durum olumlu olarak yorumlandı. Ocak ayındaki düşüş yüzde on olarak açıklanmıştı.

Yaz tatil sezonunun açılmasıyla birlikte Türkiye’ye gelecek turist sayısında büyük çıkışların yaşanması bekleniyor. Sezon öncesi Mart ayında yaşanan gelişmeler, sezonun iyi geçeceğini gösteriyor.

2017 yılının Ocak ve Şubat ayları toplu olarak değerlendirildiğinde de düşüşler gözlemlendi. Gelen turist sayısındaki düşüş 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 8,12’lik oranda oldu. Ocak ve Şubat ayılarındaki turist sayısı iki milyon 220 bin kişi olarak kayda geçti.

Toplam Turist Düşüşte, Rus Turist Sayısı Yükselişte!

Bakanlık verilerine göre Şubatta Rus turist sayısı yükselişe geçti. Söz konusu ayda Rus turistte yüzde 95,6’lık artış yaşandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,350TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol