Kilosu 120 TL Olan Kuzugöbeği Mantarı, Doğada Bedava!

0

Mart ayında doğada yetişen kuzugöbeği mantarı kırsaldaki vatandaşa ek gelir sağladı.

Manisa kentinin Yuntdağı’ndaki ormanlık alanda yetişen kuzugöbeği mantarı, köylülerin ek gelir elde etmesini sağladı. Kilo fiyatı 120 liraya kadar çıkan kuzugöbeği mantarını toplamak için bölgeye akın eden köylüler, bu fırsatı değerlendirmek için sabahın erken saatlerinde ormana gidiyor.

Kuzugöbeği mantarının kilo fiyatının 120 lira olduğunu gören köylüler, topladıkları mantarları pazarlarda ve toptancılara satıyor. Bu yılın kuzugöbeği mantarı fiyatından memnun olan köylülerin, bahçe işlerini bırakarak ormana çıktıkları ve mantarları topladıkları öğrenildi.

Günlük 4 – 5 Kilogram Topluyor

Bölge köylüleri geçtiğimiz senelerde kuzugöbeği mantarını sadece kendileri için toplamaktaydı. Fakat kuzugöbeği mantarındaki yüksek fiyatları gördüklerinde bu işi ticarete çevirdiler. Mantar toplayan köylülerden biri yaptığı açıklamada günlük 4 ile 5 kilo arasında kuzugöbeği mantarı topladığını ifade etti. Normalde servis şoförlüğü yaptığını söyleyen köylü, “Kuzugöbeği mantarı sezonu kapanana kadar, mantar toplayıp satacağım” dedi.

Kilogramı 100 TL’den Başlıyor

Kuzugöbeği mantarını toplayıcısı, “Manisa’nın Yuntdağı’nda bu mantarlar mart ayının ortasında çıkmaya başlıyor. Nisan ayının sonuna kadarda ormanlık alanda yetişiyor. Doğanın bize verdiği bu mucize mantar, sağlık için de çok faydalı. Çevre köylerde ikamet edenler kuzugöbeği mantarının yetiştiği bölgeye gelerek, bu mantarları topluyor. Topladığımız mantarları yüz ile 120 lira arasında satıyoruz” şeklinde konuştu.

Bölgede yaşayan köylülere ciddi bir gelir kapısı açan kuzugöbeği mantarı, günlük 500 liralık gelir elde etme imkanı sağladı. Mantar toplayıcıları kazançlarından memnun olduklarını ifade etti. Kuzugöbeği mantarı Yuntdağı’nın ormanlık alanı içerisinde az bulunan ve protein deposu olarak bilinen bir mantar türü olarak gösterildi. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın