ABD, Son Çeyrekte Yüzde 2,1 Büyüme Kaydetti

0

2016 yılının son çeyreğinde ABD’de yaşanan büyüme oranları açıklandı.

ABD’de 2016 yılının son çeyreğinde hedefinin üzerinde büyüme kaydetti. Yapılan açıklamada büyüme oranının yüzde 2,1 olduğunu açıklandı.

Kişisel Tüketim Harcamaları Arttı

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından tutulan kayıtlara dayanılarak yapılan değerlendirmede, 2016 yılının son çeyreğinde kişisel tüketimde artış meydana geldiği görüldü. Artış yüzde 2,1 şeklinde revize edildi. ABD’de ekonominin yüzde 70’lik dilimini kapsayan kişisel tüketim harcamaları yüzde 3’lük orandan, yüzde üç buçuk seviyesine yükseldi.

Gayrisafi Yurt içi Hasıla Yüzde 2,1 Oranında Arttı

Bakanlığın verileri değerlendirildiğinde Gayrisafi Yurt içi Hasılanın son çeyrekteki hareketliliği artış yönlü oldu. Yüzde 2,1 oranında büyüme kaydeden ekonomi, hedeflenin üzerinde gerçekleşti. Beklenti ise yüzde iki olarak açıklanmıştı. Küçük bir farkla tahminleri aşan büyüme oranını kişisel tüketimin artması olumlu yönde etkiledi. Yüzde üç seviyesinde olan söz konusu harcamalar yüzde 3,5 oranına yükseltildi.

Kişiler tüketim harcamalarında tahmin edilen oran yüzde 3 olarak ifade edilmişti. Gayrisafi Yurt içi Hasıla içerisinde yer alan diğer kalemler ise ciddi bir değişikliğe uğramadı. Ülkede Gayrisafi Yurt içi Hasıla ve kişiler tüketim harcamalarının fiyat endeksleri de revize edildi. yüzde 1,9 olan oran, yüzde ikiye çıkarıldı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, ABD’nin geçtiğimiz yıl ortalama yüzde 1,6 büyüdüğünün altı çizildi. Bir önceki yıl Gayrisafi Yurt içi Hasıla yüzde 2,6’lık büyüme kaydetmişti.

Ülkenin yeni Başkanı Trump’un hedefi ise görevde bulunduğu süre içerisinde büyüme oranını yüzde üçün üzerine çıkarmak olarak biliniyor. Bu kapsamda Tump’ın bazı reformlar yaparak ve yatırımlarla hedefini yakalayacağı düşünülüyor. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın