Genç Çiftçiye 30 Bin TL’ye Varan Hibe Desteği!

0

Genç çiftçilere, 30 bin TL’ye kadar devlet desteği verilmesini öngören tebliğ Resmi Gazetede yayımlandı.

Kırsalda ikamet eden, 18 ile 40 yaş arasında olan çiftçilere 30 bin TL’ye varan hibe desteğinin verilmesinin önünü açan karar yürürlüğe girdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilgili yönetmelikte gerekli düzenlemeleri yaptı. Genç çiftçilerin projelerine destek olunmasını sağlayacak tebliğ bu gün itibariyle uygulanmaya başlanacak.

Tebliğe göre, kırsalda yaşamakta olan 18 ile 40 yaş arasında olan çiftçiler hibe desteğinden yararlanama imkanı elde edecek. Genç çiftçilerin projelerine destek sağlayacak uygulama bitkisel ve hayvansal projeleri kapsayacak. Söz konusu projeler için devlet 30 bin TL’ye varan hibe desteği verecek.

Hibe desteğinden hangi kentin ne kadar yararlanacağı konusuna TÜİK karar verecek. Karar, kentteki kırsal alan sayısına, kırsalda ikamet eden genç çiftçi sayısına, söz konusu yerde yaşayan toplam nüfusa ve ekonomik gelişme durumuna göre belirlenecek.

Bu gün yayımlanan tebliğ itibari ile 18 yaşını tamamlamış, 40 yaşını doldurmamış, herhangi bir ücret karşılığında çalışmayan, eğitimini tamamlamış, 15 büyükbaş hayvana bakmayan, 50’den fazla küçükbaş hayvanı olamayan, elli üzerinde arı kovanına sahip olmayan ve bakanlığa sunduğu projeyle ilgili hiçbir devlet desteği almayan genç çiftçiler söz konusu hibe desteğinden yararlanabilecek.

30 bin liraya varan hibe desteğinden yararlanmak için genç çiftçiler öncelikle ön başvuru yapacak. Ön başvurular ilgili bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden ve ikamet edilen yerin il ve ilçe müdürlüklerine yapılabilecek. Başvuru tarihi ise 5 gün sonra başlayacak. Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre başvuru süresi 20 gün ile sınırlı olacak.

Hibe desteği ödemeleri ise Ziraat Bankası kanalıyla genç çiftçilerin hesaplarına aktarılacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın