Ekonomi Ağbal: İthal İkinci El Araçta Mağduriyet Kalkıyor

Ağbal: İthal İkinci El Araçta Mağduriyet Kalkıyor

Son Güncelleme:

Katıldığı mobilya fuarında önemli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ikinci el ithal araç alanların yaşadığı mağduriyetin ortadan kaldırılacağı müjdesini verdi. Fuardaki mağaza sahipleri, ithalatçı – ihracatçı, yan sanayici, üreticiler ile görüşen ve temsilciler ile sohbet eden Ağbal, sektörde hareketlenmesinin yaşanmasında KDV indiriminin etkisi hakkında açıklamalarda bulundu. Yurt dışından getirilen ikinci el araçlar hakkında da açıklamada bulunan Ağbal, yaşanan vergi mağduriyetinin ortadan kaldırılması için çalışmaların son hızla devam ettiğini söyledi.

Düzenleme Yapılıyor

Yurt dışından ülkeye getirilen ikinci el araçlarda vatandaşların vergi mağduriyeti yaşanması ile yeni bir düzenlemeye gidildiğini, bu konu ile Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın özel olarak ilgilendiğini, ortak esas ve usuller ile ilgili bir yönetmelik olduğunu, imzaların iki gün önce atıldığını ve şu anda vatandaşın işlemler için müracaat yapacağı yerlerin, bilgi alacağı makamın, gerekli olan belgelerin netleştirildiğini söyledi.

Bilgi Paylaşımı Olacak

Çalışmalar yürütülürken idareler arası bilgi paylaşımı yapılacağını ve sistemde açık nokta bırakılmayacağını belirten Ağbal, başvuruların aracı ithal eden kişiler tarafından değil ithal edildikten sonra satın alan vatandaş tarafından yapılacağını söyledi.

Cezada İndirim Yok

Yurt dışından düşük bedelle ya da vergisi ödenmeden araç getiren ithalatçı firmalar ile ilgili de açıklamada bulunan Ağbal, bu konu hakkında soruşturmaların devam ettiğini ve gerekli işlemlerin yapıldığını söyledi. Yurt dışından bu şekilde araç getirilmesi durumunda cezalarda ve vergide herhangi bir indirim yaşanmayacağını belirten Ağbal, ithalatçıdan aracı devralan, satın alan kişinin mağduriyetinin ortadan kaldırılacağını sorumluluğun ithalatçı firmaya ait olacağını sözlerine ekledi.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,287BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,635TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,518TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler